Dolar 17,0470
Euro 17,5547
Altın 986,83
BİST 2.401,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 29°C
Açık
Ankara
29°C
Açık
Çar 30°C
Per 29°C
Cum 30°C
Cts 25°C

5.Uluslararası Çocuk Diyarı Çocuk Ve Gençlik Filmleri Festivali HABER:Mustafa AKGÜL.Eğitimci Yazar

5.Uluslararası Çocuk Diyarı Çocuk Ve Gençlik Filmleri Festivali HABER:Mustafa AKGÜL.Eğitimci Yazar
A+
A-
11 Mayıs 2022 18:01
ABONE OL

Bu festival ile çocuklar sinemayla buluşacak.

Organizasyonundan, sunumuna kadar, sadece büyüklerin değil çocukların da etkin görev ve sorumluluk alacağı bir festival kurgulanıyor.

Reklam

Festivalin genel koordinatörü Şebnem AKTOLGA, festivale ilişkin açıklamada bulundu :
Engelli, sığınmacı ve sokak çocuklarının dışlanmadığı bir festival planladık.

Ulusal değil uluslararası bir festival hazırlayarak, dünya çocuklarını bir araya getirmek istedik.

Ülkemizde sadece büyük şehirlerden değil, küçük köylerden kasabalardan da katılım sağlamayı amaçladık.

Ülkemizin çeşitli şehirlerinden çocukları kapsayacak uluslararası film festivalimiz, bir yandan çocukların düşlerini ve gerçeklerini izlememize imkan sağlarken, diğer taraftan çocukların özgün tasarım ve yaratım becerilerini açığa çıkaracak atölyeler ve çeşitli etkinlikler içerecektir.
Awards & Prizes
Birincilik Ödülü
Dizüstü Bilgisayar

İkincilik Ödülü
Fotoğraf Makinesi

Üçüncülük Ödülü
Tablet
Rules & Terms
KISA FİLM ŞARTNAMESİ
Amaç
Sinema sanatında özgün fikirler üretebilecek, farklı bakış açılarıyla sinemaya katkıda bulunabilecek, 18 yaş altı gençlerin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine zemin hazırlamak, kısa filmin,çocukların gençlerin gelişmesine katkıda bulunmak ve yaptıkları kısa filmlerin seyirciyle buluşmasını sağlamak, yarışmanın temel amacıdır.

Kapsam
Bu yıl 04 Haziran – 10 Haziran 2022 tarihleri arasında 5.incisi düzenlenecek olan 5. Uluslararası Çocuk Diyarı Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali bünyesinde yer alan,2.Kısa Film Yarışmasının kapsamında; kurmaca, deneysel ve animasyon türlerinde yarışmaya katılan ve ön elemeyi geçmiş filmlerin gösterimleri yapılacak ve filmler yarışacaktır.
Başvuru Koşulları
* Yarışmaya, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı (özel kurumlar dahil) tüm İlkokul, Ortaokul ve liselerde okullarda okuyan öğrenciler, 18 yaş altı tüm gençler ve çocuklar katılabilir.
* Başvuruda bulunan filmlerin süresi jenerik dahil en az 3,en fazla 10 dakika ile sınırlıdır.
* Yarışmacılar, filmlerde kendilerine ait görüntü ve müzikleri kullanmadıkları takdirde telifle ilgili her türlü yasal sorumluluk yarışmacıya aittir. Kullanılan müziğin telif hakkı sahipleri filmin sonunda belirtilmelidir.
* Filmler, “MP4” “MPEG2” veya “Mov” formatında tek bir kopya ile teslim edilmelidir.
* Başvuruda bulunacak kısa filmlerde tür ve tema sınırlaması yoktur. Filmler kurmaca, deneysel, animasyon türlerinde olabilir.
* Yarışmaya 1 Ocak 2021’den sonra yapılmış filmler katılabilir.
* Eserin daha önce ödül almış olması yarışmaya katılmaya engel teşkil etmez.
* Orijinal dili Türkçe olmayan filmlerin Türkçe altyazısı film ile bütünleşik bir biçimde olmalıdır. Orijinal dili Türkçe olmayan filmlerin Türkçe altyazıları yoksa değerlendirmeye alınmayacaktır.
* Yarışmaya gönderilecek kısa filmlerdeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakkı yarışmacının sorumluluğundadır. Bu kapsamda doğacak hukuki sorumluluk eser sahibine aittir,5.Uluslararası Çocuk Diyarı Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali Ekibi, bu durumdan hukuki olarak sorumlu tutulamaz.
* Ön elemeden geçen filmler 25 Mayıs 2022 tarihinde www.cocuksinemasi.com adresinden yayımlanacaktır.
* Yarışmaya katılmak üzere başvuran filmler, bir ekip tarafından üretilmiş olsa da, başvuru filmin yönetmeni tarafından yapılmalıdır.
* Katılımcılar en fazla “üç” filmle yarışmaya katılabilirler.
* 5.Uluslararası Çocuk Diyarı Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali yönetici ve görevlileri yarışmaya katılamazlar.
* Ödül töreni 10 Haziran 2022 tarihinde Çankaya Yılmaz Güney Sahnesinde yapılacaktır.
* Detaylı organizasyon programı daha sonra açıklanacaktır. 5.Uluslararası Çocuk Diyarı Çocuk ve Gençlik Filmleri Festivali Ekibi yarışma sürecinde jüri üyeleri, program ve ödüller üzerinde haber vermeksizin değişiklik yapabilir.
* Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali Ekibi yarışmaya katılan her filme ait gönderilen materyali eser sahibinden izin almak kaydıyla kullanabilir.
* Yarışmaya katılan adaylar, şartnamede yer alan koşulları kabul etmiş sayılırlar.
* Başvuruda bulunan katılımcılar, filmlerini Çocuk Diyarı Film Festivali’ nin filmfreeway sayfasına ya da ” cocukdiyarikisafilm@gmail.com”
mail adresimize wetransfer yoluyla gönderebileceklerdir.
* Ön Seçici Kurul tarafından seçilen filmler izleyicilere, Kısa Film Düzenleme Komisyonunun uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Gösterimler sırasında yarışma yönetimine ya da salon görevlisine değişiklik önerilemez.

YARIŞMANIN YASAL DAYANAĞI
T.C. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlan Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinin 22. maddesi ve sosyal etkinliklerin amacına uygun olarak düzenlenmiştir.
“Madde 22: Sosyal etkinlikler ve diğer ders faaliyetleri kapsamında öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini geliştirmelerine, kendilerine güven duyabilmelerine, sosyal ilişkilerde anlayışlı ve saygılı olabilmelerine, bilimsel düşünce ve inceleme alışkanlığı kazanabilmelerine imkan sağlamak amacıyla çeşitli yarışmalar düzenlenir.”
Başvuru için gerekli olan materyaller; (Dijital ortamda)
*Katılımcı tarafından el yazısı ile doldurularak imzalanmış başvuru formu
*Filmin afişi (PNG, jpeg formatında, yüksek çözünürlükte-300dpi-),
*Filmin HD 720P veya 1080P çözünürlükte , MP4, Mov. veya MPEG2 formatında tek bir kopyası.
*Ödül töreninde sergilenmesi için filmlerin afişi (jpg formatında, en az 720×576 piksel boyutunda)
*Yönetmenin fotoğraflı öğrenci belgesi
*Yönetmenin kısa biyografisi
*Filmin kısa özeti (Sinopsis)
Ödüller
1.) Dizüstü bilgisayar
2.) Fotoğraf Makinesi
3.) Tablet

Ödül alan filmlere plaket verilecektir.
Değerlendirme
* Başvuru yapan filmler ön eleme jürisinden geçtikten sonra,bu eleme neticesinde 10 film finale kalacaktır.
* Yarışmada dereceye giren filmlerin yönetmenlerinin ödül törenine katılması zorunludur.
* 10 Haziran 2022 tarihinde yapılacak olan gösterimden hemen sonra aynı gün ödüller sahiplerini bulacaktır.
* İmkanlar ölçüsünde 1,2, ve 3. Olan filmlerin yönetmenlerin okuduğu okullarında film gösterimi ve söyleşiler yapılacaktır.
Yarışmaya başvuran eserler, jüri tarafından aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilecektir:
● Senaryoda özgünlük
● Görsellik
● Kurgu
● Teknik ( Işık, ses vb) Jüri değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esas alınacaktır.

Jüri Üyeleri
1) Emre Kayiş: 1984 Ankara doğumlu. Yüksek lisans eğitimini London Film School’da tamamladı ve 2015 yılında mezuniyet filmi olan Çevirmen’i çekti. Bu filmle Saraybosna Film Festivali En İyi Kısa Film ödülü dahil birçok ödül alan yönetmen, ilk uzun metrajı Anadolu Leoparı ile ulusal ve uluslararası festivallerde ses getirdi.
2) Ali Seçkiner Alıcı: Müzisyen, besteci, şarkıcı, oyuncu, müzik yapımcısı. 3 Temmuz 1965 tarihinde doğdu. Gazi Üniversitesi Müzik Bölümünden mezun oldu. 1989 yılına kadar müzik öğretmenliği yaptı. Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünde, Halk Evleri Sanat Atölyelerinde toplu ve bireysel ses dersleri verdi. Devlet Çoksesli Korosu’nda görev almakta, aynı zamanda tiyatro oyuncusudur.Şu an bir tv dizisi olan Yargı dizisinde oynamaktadır.
3) Yeşim Dorman: Yazar, oyuncu. 7 Şubat 1957, Ankara doğumlu. Ankara Maarif Koleji, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü mezunu. Yüksek lisansını aynı bölümde tamamladı, aynı kürsüde asistanlık yaptı. Çalışmalarını Ankara’da sürdürdü. TRT’ye dışarıdan metin yazarlığı yaptı.
Öyküleri 1980’de Yeni İnsan dergisinde başlayarak çeşitli dergilerde yer aldı. Televizyon kanallarında metin yazarlığının yanı sıra oyuncu, danışman ve kuklacı olarak da görev yaptı. Bazı oyunları çeşitli tiyatrolarda sahnelendi, televizyona uyarlandı. Ankara Sanat Tiyatrosunda oynanan Nereye Payidar oyunundaki rolü ile 1976 Ulvi Uraz Yılın Oyuncusu Ödülünü aldı,
İletişim
Elektronik posta: www.cocuksinemasi.com
Yılmaz ÖNAY (05052982506 ) Mehmet KAYA (05055448817)
Organizasyon Yöneticileri
Fatin KANAT :(Sinetopya Sinema Gönüllüleri Derneği başkanı)
Yönetmen-sinema yazarı.

Şebnem AKTOLGA:( Sinetopya Derneği Yöneticisi ve Festival Genel Koordinatörü)
Dernek ve festival koordinatörü.Birçok film gösterimleri düzenlemiş ve atölye
organizasyonları yapmıştır.

Yılmaz ÖNAY 🙁 Festival Kısa Film Yarışması Sorumlusu)
Nasrettin Hoca Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni, senarist.
Mehmet KAYA : ( Festival Kısa Film Yarışması Sorumlusu) Hürriyet Anadolu Lisesi Görsel Sanatlar Öğretmeni, ressam, yazar.
DEĞERLENDİRME TAKVİMİ:
a) Kısa Filmlerin Son Teslim Tarihi: 20 Mayıs 2022
b) Ön Seçici Kurul’un ( Ön Jürinin) Seçiminin İnternet Adresinden Duyurulması: 25 Mayıs 2022
c) Jüri tarafından belirlenmiş olan sonuçlar ödül töreninde açıklanacaktır.
d) Ödül Töreni: 10 Haziran 2022

2018 YILI 2. ÇOCUK DİYARI FESTİVALİMİZDEN
BAZI ÇALIŞMALARIMIZ:
2. Çocuk Diyarı Film Festivali kapsamında Kanadalı yönetmen Yannie Dupont,Yenimahalle Nasrettin Hoca Ortaokuluna misafir oldu.
Zeynep ÖZBAKIŞ adlı 7/F sınıfı öğrencisi, 2.Çocuk Diyarı Film Festivali Afiş tasarımını yaparak, Kanada Büyükelçiliğin açmış olduğu resim yarışmasında dereceye girmesi sonucu Kanadalı yönetmenin dikkatini çekmiş ve Nasrettin Hoca Ortaokulunu ziyaret etmek istemesine sebep olmuştur. Okul müdürü Sema TAŞCI ve Yenimahalle İlçe Milli Eğitim Kültür Şube Müdürlüğünün destekleri ve katılımıyla,Kanadalı yönetmen Yannie Dupont Çocuk Diyarı Film Festivali haftasında (16 Kasım/22 Kasım 2018) Nasrettin Hoca Ortaokulunda misafir edildi.Yannie Dupont kendi çektiği kısa film gösterimi sonrası öğrencilerle söyleşi gerçekleştirmiştir.

#MustafaAkgülEğitimciYazar

#OkuyalımOkutalımFarkındaOlalımTÜRKİYEM.

#KaranlıklarBitecekGüneşDoğacakBİRGÜN

mustafaakgul06@gmail.com

Mustafa Akgül, Eğitimci-Yazar. Başkent Haber Genel Yayın Yönetmeni. Nevşehir'in Ürgüp/Ayvalı Köyünde doğmuş,Sırasıyla:Ankara Kayaş Kazım Karabekir İlkokulu,Kayaş Ortaokulu,Ankara Atatürk Lisesi,Hacettepe Ü.Fen Fakültesi İstatistik terk,Gazi Üniversitesi İİBF İşletme,Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetim Bölümleri mezunu,Gazi Üniversitesi (Hacı Bayram) Sosyal Bilimler İşletme Yüksek Lisans Öğrencisidir. Sınıf öğretmeni olan Mustafa Akgül; Bingöl,Yozgat Akdağmadeni,Nevşehir Ürgüp İllerinde görevlerde bulunduktan sonra Ankara'da öğretmenliğe devam etmektedir. Evli ve bir kız çocuğu sahibidir. Bir grup öğretmen arkadaşı ile birlikte  yazdıkları,Katre-i Hatıra (Öğretmen Anıları-1) ve Heybe ( şiir ) adlı yayınlanmış iki kitabı vardır. 1998 yılından bu yana ara ara çeşitli yerel gazetelerde ve haber sitelerinde eğitim,şiir ve güncel olaylara ilişkin yazılar yazmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.