Dolar 15,5728
Euro 16,2935
Altın 913,80
BİST 2.390,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Az Bulutlu
Ankara
22°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 13°C
Per 15°C
Cum 20°C

Alamos Gold,Bir Buçuk Milyon Doları Kimlere Hangi Amaçla Verdiniz?

Alamos Gold,Bir Buçuk Milyon Doları Kimlere Hangi Amaçla Verdiniz?
A+
A-
08.05.2021
ABONE OL

Mustafa Akgül. Eğitimci-Yazar

Alamos Gold, her üç ayda bir yaptığı gibi, 28 Nisan’da “2021 Yılı İlk Çeyreği” raporunu kamuoyuna açıkladı. Tüm dünyadaki madencilik faaliyetleri ile ilgili verilerin bulunduğu raporda Türkiye ve Kirazlı Altın Madeni Projesi ile ilgili bölümde oldukça önemli açıklamalar var.
Bu açıklamaları değerlendiren “Kazdağları Ekoloji Platformu” basın ve kamuoyu ile aşağıdaki açıklamaları paylaştı:

Reklam

Şirket, söz konusu açıklamada:
● Türkiye Cumhuriyeti Hükumetinin 13 Ekim 2019’da süresi dolan Kirazlı Altın Madeni İşletme Ruhsatını yenilemediğini, Hükumetin 2020 Ekim ayında şirketin Orman İzinleri’ni de yenilemeyi reddettiğini,
● Şirketin aslında Kirazlı Altın Madenini açmak için gerekli ÇED, Çalışma İzni ve Gayri Sıhhi Müessese İznini aldığını ve Ağı Dağı ve Çamyurt Projeleri ile ilgili temel izinlere de sahip olduğunu, tüm bu izinlerin yerel halkın desteği ve uzun süreli ÇED süreçleri ve halkın onayı sonrası alındığını,
● Ruhsatının yenilenmemesinin haksız ve adaletsiz olduğunu ve bu durumun Hollanda-Türkiye İkili Ticaret Anlaşması’na aykırı olduğunu, bu nedenlerle Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti’ni 1 Milyar Dolar tutarında tazminat ödemesi talebi ile Uluslararası Tahkim Kurulu’na götüreceğini belirtiyor.
Alamos Gold raporda Türkiye’de 2010 yılından bu yana 250 Milyon Dolar harcama yaptığını, bunun 20 Milyon Dolarının ruhsat harcı, orman izinleri vb. için hükumete ödediğini, halkla ilişkiler ve sosyal girişimler için ise bugüne kadar toplam 25 Milyon Dolar ödeme yaptığını, 2021 ilk çeyreğinde de yatırımı sürdürmeye, hükumete, halka ve halkla ilişkilere ise 1,5 Milyon Dolar ödediğini söylüyor.
Haklı mücadelemiz sonucu ruhsatı yenilenemeyen altıncı şirkete “Size verecek bir kuruşumuz yoktur” diye yanıt vermiştik. Şimdi de rapordaki bazı kafa karıştıran rakamlar hakkında sorular soralım…
Alamos’a soruyoruz:
Halkla ilişkilere ve sosyal girişimlere bugüne kadar ödediğinizi beyan ettiğiniz 25 milyon Dolar ve 2021 ilk çeyreğinde projenizi sürdürme giderlerine, hükumete, halka ve halkla ilişkilere ödediğinizi beyan ettiğiniz 1,5 milyon Dolar kime, nasıl, ne amaçla ödenmiştir?
Hükumete soruyoruz:
Alamos’un 2021 ilk çeyreğinde hükumete ödediğini beyan ettiği 1,5 Milyon Doların ne kadarı hükumete, hangi kuruma, ne amaçla ödenmiştir? 2019 Ekim ayından bu yana ruhsatı olmayan ve faaliyetlerini durduran şirket bu harcamayı nereye yaptı? Bu süreçte şirketin devlete ödemekle yükümlü olduğu herhangi bir resmi borcu var mıdır?
Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik şirketi, Kirazlı Altın madeni projesi kapsamındaki yatırımlarında teşvik imkanlarından faydalanmış mıdır? Faydalanmış ise bu teşviklerin maddi karşılığı ne kadardır?
Sayın Halkımız;
Alamos Gold firması sizi ve ülkemizi borçlu ilan etmektedir. Kamunun yapması gereken, ama kendilerinin yaptığını söyledikleri, çöp konteynır temini, cami duvarı yapımı, yol, çeşme, köy sosyal tesisi gibi işler için 1,5 milyon dolar harcadığını söylemektedir. Harcandığı iddia edilen bu para şirketin madencilik faaliyetlerinin yaratacağı yıkımı gizlemek içindir. Tüm bunlar 1,5 Milyon Dolar eder mi?

Şirketin beyanları oldukça tutarsız ve şaibelidir ve akla rüşvet gibi iddiaları getirmektedir. Rüşvet ise hem alan hem de veren açısından suçtur ve yargılanmayı gerektirir.
Kurdun, kuşun, sincapların, köklerinden sökülen ağaçların hakkı için bir kez daha herkese soruyoruz:
2021 yılı ilk üç ayında ruhsatı olmayan ve tüm faaliyetleri durmuş olan şirket, iddia ettiği 1.5 milyon doları nereye harcadı?

KAZDAĞLARI EKOLOJİ PLATFORMU

Eş Sözcüler: Hülya Kurt 05365166584, Süleyman Eryılmaz 05323536415
kazdaglariekolojiplatformu@gmail.com

#MustafaAkgülEğitimciYazar

*Evde Kal,Sağlıklı Kal TÜRKİYEM.
*Karanlıklar Bitecek,Güneş Doğacak BİRGÜN

mustafaakgul06@gmail.com

Mustafa Akgül, Eğitimci-Yazar. Başkent Haber Genel Yayın Yönetmeni. Nevşehir'in Ürgüp/Ayvalı Köyünde doğmuş,Sırasıyla:Ankara Kayaş Kazım Karabekir İlkokulu,Kayaş Ortaokulu,Ankara Atatürk Lisesi,Hacettepe Ü.Fen Fakültesi İstatistik terk,Gazi Üniversitesi İİBF İşletme,Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetim Bölümleri mezunu,Gazi Üniversitesi (Hacı Bayram) Sosyal Bilimler İşletme Yüksek Lisans Öğrencisidir. Sınıf öğretmeni olan Mustafa Akgül; Bingöl,Yozgat Akdağmadeni,Nevşehir Ürgüp İllerinde görevlerde bulunduktan sonra Ankara'da öğretmenliğe devam etmektedir. Evli ve bir kız çocuğu sahibidir. Bir grup öğretmen arkadaşı ile birlikte  yazdıkları,Katre-i Hatıra (Öğretmen Anıları-1) ve Heybe ( şiir ) adlı yayınlanmış iki kitabı vardır. 1998 yılından bu yana ara ara çeşitli yerel gazetelerde ve haber sitelerinde eğitim,şiir ve güncel olaylara ilişkin yazılar yazmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.