Dolar 18,6408
Euro 19,6351
Altın 1.075,92
BİST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 14°C
Çok Bulutlu
Ankara
14°C
Çok Bulutlu
Paz 14°C
Pts 13°C
Sal 10°C
Çar 13°C

BAYRAM ARİF TURAN’IN AK PARTİ RİZE İL BAŞKANI İSHAK ALİM İLE ÖZEL RÖPORTAJI

BAYRAM ARİF TURAN’IN AK PARTİ RİZE İL BAŞKANI İSHAK ALİM İLE ÖZEL RÖPORTAJI
A+
A-
13 Ocak 2022 23:44

B. Arif TURAN: Başkan il başkanlık döneminizi, kısaca değerlendirir misiniz?
İshak ALİM: Bayram Bey, Uzun bir siyaset tecrübemizle birlikte, çok güzel bir ekip oluşturduk, Bu ekiple birlikte milletvekillerimizle, belediye başkanlarımız la, il-ilçe bütün teşkilatımız la, ilimiz için güzel çalışmalar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de hiç duraksamadan devam ediyoruz.
B. Arif TURAN: Başkan, ilimizde devam eden büyük yatırım projeleri hangileridir.
İshak ALİM: Arif Bey, lojistik merkez, Şehir hastanesi, Hava limanı, Ayder kentsel dönüşüm, Merkezdeki kentsel dönüşüm, Salaha duble yolu, Pazaryolu caddesi, Çevre yolununum Emniyet müdürlüğü önünden Dal-Çıkla Karadeniz Sahil yoluna bağlanması, Sahildeki dolgu alandaki Millet Bahçesi gibi, devam eden birçok projelerimizi sıralayabiliriz.

B. Arif TURAN: Başkan, ilimizde devam eden projeler de ki aksaklıkların giderilmesi babında, ilgili bakanlarla veya ilgili bakan bürokratlarıyla rahatlıkla sorunu giderilmesi için görüşebiliyor musunuz?
İshak ALİM: Arif Bey, Çok rahatlıkla aksaklık gördüğümüz projeler için, ilgili Bakanlarla veya bürokratlarla bazen bir günde birkaç defa görüşmüşlüğümüz oluyor. Rize her dönemde bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamamıştır.
B. Arif TURAN: Başkan, İlimize iktidarınız boyunca, eski parayla ne kadar yatırım almıştır.
İshak ALİM: Bu yıl ki yatırımlar hariç yirmiiki katrilyonun üzerinde bir rakam ilimize yatırım yapmışız.
B. Arif TURAN: Başkan, İlimizde işsizlik oranı yüzde kaçtır.
İshak ALİM: Bölge illerimiz Trabzon-Gümüşhane-Artvin-Giresun illerinde 2021 Mart verilerinde Yüzede 8.8 iken Türkiye ortalaması yüzde 11 ile 13 seviyesinde olurken, ilimizde işsizlik oranı Yüzde 6.7 civarındadır.
B. Arif TURAN: Başkan, iktidarınız boyunca ilimizde ne kadar istihdam yarattınız?
İshak ALİM: Sadece ÇAYKUR da on binin üzerinde istihdam yarattık, yeni iş kollarıyla birlik de işsizlik oranını baz alırsak ilimizde on binlerce istihdam alanı yarattık ,Arif Bey.
B. Arif TURAN: Başkan, iktidarınız boyunca ÇAYKUR’a kaç çalışacak işçi aldınız ,Önümüzdeki yılda kaç kişiyi istihdam sağlamayı düşünüyorsunuz .
İshak ALİM: Bayram Bey, İktidarımız boyunca Gözbebeğimiz ÇAYKUR’a 10.160 çalışan işçi memur alımı yaptık bu yıl 630 bölge insanımıza istihdam yaratacağız.
B. Arif TURAN: Önümüzdeki yıllarda ilimizde yapmayı düşündüğünüz MEGA projeleriniz var mı? Alıştık artık MEGA projelere Başkan.
İshak ALİM: Bayram Bey, Karadeniz sahil yolunun Rize geçişini, Dağın arka tarafına aktarılarak, Şehirle Denizi buluşturmak istiyoruz. Şehir içinden mahallelerden sahile millet Bahçe’sine geçilebilecek şehirle Denizi bütünleştirmeyi düşünüyoruz.
B. Arif TURAN: Başkan, İlimizde Yatırımları yapan projelendiren Ak Parti siyasetindeki kadroları, fakat zaman zaman bu projeleri sahiplenen tekil kişi veya çoğul kurumlar veya dernekler oluyor, bu gibi sahiplenmeler sizleri rahatsız et miyor mu?
İshak ALİM: Bayram Bey, Bu ilde yapılan bütün yatırımları AK Parti yapıyor. Bu yatırımları şahıslar yapmıyor ne İshak ALİM yapıyor ne Ahmet yapıyor ne Mehmet yapıyor, bizler ekip olarak çalışıyoruz, milletvekillerimizle belediye başkanlarımızla teşkilatlarımız la bir ekip ruhuyla çalışıyoruz, bu anlayışla bütün hizmetleri bütün yatırımları bütün projeleri yapan AK Parti ve iktidarıdır, fakat projeler yatırımlar yapılırken herkes kendi alanında çalışıyor, bizler bir ekip ruhu ile çalıştığımız için ilimize mega devasa yatırımları alıyoruz. Yapılan her yatırım AK Parti yatırımıdır. Bayram Bey.
B. Arif TURAN: Başkan, Lojistik merkezin dolgu inşaatının çalışma hızından memnun musunuz, belirtilen süre zarfında hizmete girecek mi.
İshak ALİM: Arif Bey, Gayet güzel şekilde devam ediyor, daha da hızlanacak, başlangıçtaki sıkıntılar oluşmasaydı 2023 de bitirilmesi hedefleniyordu ,yine de kısa zamanda hizmete girecektir.
B. Arif TURAN: başkan, Şehir hastanesine dolgu kazması ne zaman vurulacak.
İshak ALİM: Bayram Bey, Şehir hastanelerimizin dolgusunun ihalesi yapıldı. İhaleyi alan yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı, Önümüzdeki günlerde somut olarak çalışmaların başladığını göreceğiz.
B. Arif TURAN: Başkan ilimizde orta ve dengi okulların da boş (eksik)öğretmen kadrosu var mı?
İshak ALİM: Bayram Bey, İlimiz ‘de yönetici kadrosunda toplamda 495 olmak üzere 4096 öğretmenimiz görev yapmakta olup 250 öğretmen boş kadrosu bulunmaktadır.
B. Arif TURAN: Başkan, ilimizde hastanelerde boş (eksik)olan doktor kadrosu var mı?
İshak ALİM: Arif Bey, İlimiz hastanelerin de pratisyen Dr fazlalığımız var olmasına rağmen, bazı branşlarda uzman hekim eksikliği olmakla birlik de çok ciddi bir eksikliğimiz hastanelerimizde bulunmamakta .Fakat şunu da belirteyim ki, hemşerilerimiz bazı branşların eksikliğinden özellikle çocuk hastalarımızı ilimiz dışına getirmekte idiler. Bizler Çocuk Nöroloji-Çocuk Hematoloji -Çocuk Onkolojisi-Çocuk İmmünoloji ve Alerji branşlarındaki Hocaları ilimize getirerek bu eksikliği gidermiş olduk.
B. Arif TURAN: Başkan, Salaha stadı âtıl vaziyette, bu tesis için bir projeniz var mı?
İshak ALİM: Evet Bayram Bey Bir projeniz var, fakat bazı sıkıntıları aştığımız da bu projemizi deklare edeceğiz.
B. Arif TURAN: Başkan, Partinizin üye sayısı ne kadardır
İshak ALİM: Bayram Bey, İlimiz seçmeninin yüzde otuz sekizi bizim üyemizdir. Bu aynı zamanda Türkiye rekoru dur. Recep Tayyip Erdoğan ilinin bir faktörüdür. Hemşerilerime bu konuda teşekkürler ederim.
B. Arif TURAN: Yeni kurulan partilere üyeleriniz tevazu gösteriyor mu.
İshak ALİM: Hayır, Bayram Bey.
B. Arif TURAN: Başkan, İl başkanlığı yönetimini oluştururken ne gibi kıstaslara bakıp oluşturdunuz.
İshak ALİM: Bayram Bey, Kıstaslarım şu şekilde oldu. Herkesin kendisini yönetimde görebileceği, her kesimi temsil edebilecek, tercümesi donanımlı ve hizmete sevdalı Rize aşığı arkadaşlarla bir ekip oluşturdum.
B. Arif TURAN: Başkan, ilimizdeki kamu kurum ve kuruluşları ziyaret ediyor musunuz .Kamu kuruluşları ile parti ilişkileriniz ne düzeydedir.
İshak ALİM: Bayram Bey, kamu kurum ve kuruluşları ile Parti olarak mesafemiz olması gerektiği kadardır. Hiçbir kamu kurum ve kuruluşlarının iç işlerine karışmayız, çalışma barışına huzurunu disiplini bozacak hiçbir müdahalede bulunmayız. Bulunmasını da tasvip etmeyiz.
B. Arif TURAN: Başkan, Eski paketlemenin bulunduğu alanda proje çalışmanız var mı
İshak ALİM: RTE Üniversitesi’nin orada güzel bir projesi var, yakın zaman içinde proje çalışmaları başlayacaktır, Bayram Bey.
B. Arif TURAN: Başkan, üniversitelerimizin hazırladığı çay kanunu taslağının akıbeti ne durumdadır.
İshak ALİM: Bayram Bey, üniversitemizin paydaşlarla hazırlanmış olduğu çay kamyonu taslağı ilgili bakanlıkta çalışmaları devam etmektedir. Bakanlıkta son aşamaya geldikten sonra yine son hali paydaşlarla görüşülecek bütün paydaşların ve Müstahsillerimizi memnun edecek çay kanunu çıkacaktır çayın hamisi Recep Tayyip Erdoğan sır.
B. Arif TURAN: Başkan, Geçtiğimiz yıldaki ÇAYKUR un alım kampanyası ile Özel sektör sanayicilerin yaş çay alım Fiyatları için düşünceniz nelerdir.
İshak ALİM: Bayram Bey, geçtiğimiz yıl ÇAYKUR kampanya döneminde alım rekorları kırdı sebebi müstahsillerimizin rahat olması içindi, fakat özel sektörün fiyat politikası dan ötürü elbette memnun değilim, ancak önümüzdeki yıl da aynı sıkıntıları oluşmaması için ciddi çalışmalarımız var. Müstahsillerimiz muhteri olsunlar
B. Arif TURAN: Başkan, Ak Parti il başkanı olarak yapmış olduğunuz yatırımları vatandaşa anlatmakta bir eksiklik görüyor musunuz?
İshak ALİM: Hayır.
B. Arif TURAN: Başkan hiçbir basın mensubuna veya site ve gazeteye mobing uyguladınız mı?
İshak ALİM: Asla ,Bayram Bey.
B. Arif TURAN: Başkan, Millet Vekilleri ile veya Belediye başkanları ile, il teşkilatı olarak bir sıkıntı var mı?
İshak ALİM: Asla Bayram Bey, Allah’ın izniyle olamaz
B. Arif TURAN: Başkan, millet Vekilimiz Muhammed AVCİ aylar önce vekil olmayacağını deklare etti , Sizin Vekillik gibi bir düşünceniz var mı
İshak ALİM: Bayram Bey, bizler partimiz için hemşerilerimiz için yapmamız gerekenleri yapıyoruz çalışıyoruz . Bu dönemde bizim üç vekilimiz var Önümüzdeki seçimlerde hedefimiz yine üç milletvekilliğini alıp bu ili temsil etmektir gayretimiz bu doğrultudadır.
B. Arif TURAN: Başkan, Ana muhalefet İl Başkanı veya muhalefetteki il başkanları ile görüşüyor musunuz, diyaloglarınız var mı?
İshak ALİM: Görüşüyoruz Bayram bey iyi diyalog içindeyiz.
B. Arif TURAN: Doğa ve hayvan hakları konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyim, Başkan.
İshak ALİM: Bayram Bey, bizler kedisi rahatsız olmasın diye elbisesi üzerinde uyuyan kediyi uyandırmayıp elbisesinin ucunu kesip Kalkan bir peygamberin ümmeti olarak, yine bir örnekleme vereyim, Kanuni Ebu Suud ‘a sorar, meyve ağaçları karınca sarınca, günah var mı karıncayı kırınca, Ebu Suud Kanuniye cevap verir, yarın hakkın duvarına varınca, Süleyman’dan Hakkı alır karınca, diyen bir ecdadın torunları olarak bizler güvercinler için Vakıf Kur’an bizler hayvan hakları ve doğa ile ilgili referansımızı ve hassasiyetimizi buralardan alırız. Ak Parti iktidarı boyunca, orman alanlarını büyütme konusunda Avrupa’da birinci sıradadır Bayram bey .(Ben bir il başkanlığın da kedi beslendiğini ve İl başkanlığının bütün odalarına rahatça gezdiğini ilk kez Ak Parti il binasın da gördüm, bunu da siz sayın okurlarımla paylaşmak isterim)
B. Arif TURAN: Başkan Son olarak Rizeli hemşerilerinize bir mesajınız var mı?
İshak ALİM: AK Parti iktidarları boyunca hemşerilerimizin halkını layık’i ile temsil etmek için gayret gösterdik gösteriyoruz, hemşerilerimize bugüne kadar yapmış olduğumuz devasa hizmetlerimizin yanında, yenilerini ekleyebilmek için var olan desteklerini arttırarak devam ettirmelerini bekliyorum. Bütün hemşerilerime en kalp’ i selamımı gönderiyorum.

Reklam
Nuri ŞAHİN baskenthaber.org nurisahin0638@gmail.com
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.