Dolar 18,6408
Euro 19,6351
Altın 1.075,92
BİST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 14°C
Çok Bulutlu
Ankara
14°C
Çok Bulutlu
Paz 14°C
Pts 13°C
Sal 10°C
Çar 13°C

Bir Biyoloğun Hayatından Bir Gün

Uzman Biyolog İhsan Soytemiz   Türkiye Biyologlar Derneği Yön.Krl.Bşk. - Türkiye Biyolojik Bilimler Akademisi Yürütme Kurulu Üyesi - Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı Koordinatörü
A+
A-
22 Kasım 2022 14:21

“Bir Biyoloğun Hayatından Bir Gün”

Biyologlar insanları, bitkileri, hayvanları ve yaşadıkları çevreyi inceler. Çalışmalarını- insan tıbbi araştırmaları, bitki araştırmaları, hayvan araştırmaları, çevresel sistem araştırmaları – hücresel düzeyde veya ekosistem düzeyinde veya ikisinin arasında herhangi bir yerde yürütebilirler. Biyologlar, hayatın her yönünden öğrenmekle ilgilenen dünyanın öğrencileridir. Bu kapsam ezici görünse de pratikte biyologlar ilgi duydukları farklı alanlarda uzmanlaşırlar. Biyologların günlük faaliyetleri, uzmanlık alanlarına göre belirlenir. Deniz biyologları, teknelerde, oşinografi merkezlerinde, akvaryumlarda ve çeşitli kıyı bölgelerinde çalışarak deniz popülasyonlarını ve fizyolojisini inceler. Biyokimyacılar günlerinin çoğunu bir laboratuvarda doku örneklerini analiz ederek ve yeni hipotezleri test etmek için araştırma projeleri tasarlayıp yürüterek geçirirler.
“Tarım bilim adamları” farklı topraklardan, gübrelerden veya kimyasallardan üretilen mahsul verimini analiz eder. Biyologlar, sırlarını ortaya çıkarmak ve bir hastalığa çare bulmak gibi sorunları çözmenin yollarını bulmak için hayatı incelerler. Doğanın- dünyanın en büyük laboratuvarı – bilim insanlarının henüz kendi başlarına yaratamayacakları biyolojik bileşikler ürettiği Brezilya Yağmur Ormanı gibi ekolojik olarak çeşitli alanlarda çok araştırma yapılıyor. Biyologlar genellikle yaptıklarını severler. Birçoğu, kendilerini işlerinin gerekliliklerinin ötesinde çalışmaya adamaları nedeniyle uzun saatler geçirdiler. Laboratuvarda, sahada ve derslerde ve konferanslarda geçen önemli zamanların tümü, birçok biyoloğun disiplin dışında kişisel bir yaşamdan yoksun olmasına katkıda bulunur. Alan içinde, meslektaşlar başkalarının araştırma ilerlemesi ve felsefi yaklaşımlarının farkındadır ve bunlara karşı duyarlıdır. Meslektaşlarla ilişkiler yoğun olabilir ve genellikle ortalama sosyal etkileşimin yerine geçer. Yaşamın temel unsurlarını analiz etmek için gereken sınırlı bilgi ve özveri, biyologların diğer biyologlarla daha fazla zaman geçirmeyi seçmelerinin bir nedeni olabilir: Birbirlerinin işlerine olan bağlılığını anlıyorlar. Botanik biliminden zoolojiye, biyologlar zorlu ve yaratıcı bir bilimsel çaba içindedirler. Bir biyolog bunu “doğanın yapbozunun parçalarını birleştirmek” olarak tanımladı.

Reklam

“Hedefleri için yapılması gerekeni Öderken.”
Bu disiplinde akademik gereklilikler katıdır. Yetkili pozisyonlardaki çoğu kişinin kapsamlı lisansüstü dereceleri vardır, ancak giriş seviyesi pozisyonlar, yalnızca bir biyoloji biliminde lisans derecesine sahip kişiler için mevcuttur. Çoğu araştırmacının yüksek lisans derecesi vardır; araştırmayı yönlendirirler ve yerinde numune alma ve ilaç yan etkileri hakkında görüşme yapma gibi laboratuvar dışı işlevleri yerine getirirler. Araştırma fonksiyonlarını yönetmek isteyenler doktora derecesi almalıdır. Biyoloji biliminde. Biyologların en büyük işvereni ABD’de, özellikle Çevre Koruma Ajansı (EPA), Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) ve Tarım Bakanlığı. Bu kuruluşlardaki biyologlar, mevcut biyolojik bileşikler üzerinde pratik araştırmalar yürütürler. Türkiyede durum çok farklıdır. Sağlık Bakanlığında Önce Uzman olarak çalışan Bitologlar, Doktorların rekabeti sonucu Uzmanlık hakları ellerinden alınmış, açılan davalar danıştay tarfındanda reddeilmiştir. 3150 Biyolog Sağlık Baknlığında Laboratuvar teknisyenleri ile eşdeğer mevkide çalışmaktadırlar. İlaç şirketleri, araştırma laboratuvarlarında bir sonraki en büyük biyolog grubunu istihdam etmektedir. Sertifika, belirli mesleki kuruluşlardan alınabilir.

“Bugün ve Gelecek”
Biyolojik araştırmalar, temellerini antik çağın hekimlerine ve Cami ve Kilise’ye kadar izler. Biyolojik sistemler ve bunların ilişkileri üzerine araştırmalar eski Yunanistan’da başladı, ancak bu çalışmanın çok azı kaydedildi. İlk doktorlar, hastalık, yetersiz beslenme ve şekil bozukluğunun nedenlerini ve etkilerini araştırarak mikrobiyolojik unsurları araştırdılar. On dördüncü yüzyılda Kurum, kamu faaliyetleri ve sağlıkla ilgili kapsamlı kayıtlar tutmaya başladı. Kurum tarafından sağlanan veriler, büyük sistemlerin ve bunların etkileşim yöntemlerinin incelenmesiyle başladı. Enstitü verileri ile ilk hekimlerin verilerinin birleşimi biyoloji bilimlerinin temelini oluşturur. Biyologların geleceği, hizmetlerine olan talebe değil – biyologlara olan talep muhtemelen önümüzdeki yıllarda artacaktır – finansmana bağlıdır. İlaç şirketleri, potansiyel olarak kazançlı ilaç projelerini finanse etmeye devam edecek . Hükümet, halka sunulmak üzere sağlık ürünlerinin test edilmesini finanse etmeye devam edecek; ancak üniversiteler, özel araştırma kuruluşları ve vakıfların tümü katı bütçe kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalacaktır. Bu nedenle, biyologların önümüzdeki on yılda ne durumda olacağı belirsiz. Başarılı olanlar, belirli bir uzmanlık alanında akademik olarak güçlü olacak ve mükemmel teknik becerilere sahip olacaktır.

Yaşam kalitesi
“BUGÜN VE GELECEK”
Biyologlar öncelikle teknisyenlerdir (laboratuvar teknisyenleri değildirler), ekipmanı çalıştırırlar, testler yaparlar ve daha kıdemli araştırmacılar için veri kaydederler. İşe alınmadan önceki deneyimlerinden bağımsız olarak rutin görevleri yerine getirmek için önemli ölçüde zaman harcarlar. Saatler uzun olabilir ve çoğu zaman laboratuvarda araştırma için harcanır. Diğerleri bu tür “staj” ile dalga geçse de, teknisyen olarak biyologlar genellikle bu ücretleri ilk birkaç yıllarında ödemeyi beklerler ve memnuniyet yüksek kalır. Bir dizi hevesli araştırmacı, kendilerini ilgi alanlarında geleceğin araştırmacıları olacak bir konuma getirmek için daha deneyimli ve tanınmış araştırmacılarla ittifak kurarlar.
“BEŞ YIL SONRA”
Saha çalışması gelir ve memnuniyet genellikle artar. Araştırma pozisyonlarına terfi ettirilmeyenler, ya başka alanlara yönelirler ya da seçtikleri alanda onları daha çekici adaylar yapacak ek kimlik bilgileri almak için okula dönerler. Çalışma saatleri uzun olabilir ve çalışma ortamı tahmin edilemez olabilir, ancak sorumluluklar ve maaş artar. Bazıları fikirlerini duyurmak ve kendilerini çağdaşlarından ayırmak için araştırmalarını ve teorilerini yayınlamaya çalışır.
“ON YIL SONRA.”
Birçok araştırmacı, araştırma direktör yardımcısı olarak veya fonların ödenmesi ve personel dağılımı üzerinde sınırlı kontrol ile pozisyonlar üstlenmiştir. Buyol meşakkatlidir. Bazıları hala doktorasını bitiriyor ve iş ve okul hayatını dengede tutmakta zorlanıyordur. Bazı araştırmacılar, şapkalarına bir tüy daha eklemek için profesyonel kuruluşlara veya danışma kurullarına katılırlar. Bir kısım biyolog akademiye girer. Ama şu gerçek onca yapılan emekten sonra Saatler düzleşiyor, ama hırslar daima yüksek kalıyor.

Çalışabilecek ve iuzmanlaşılabilecek geleceğin biyolojisindeki alanlar: Tarım Eğitimi, Tarım Gazeteciliği, Ziraat/Biyoloji Mühendisliği ve Biyomühendislik, Tarım sektörü, Tarım Bilimi ve Bitki Bilimi, Anatomi, Hayvan Davranışı ve Etoloji, Hayvan bilimi, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Su Biyolojisi, Atmosfer Bilimi, Biyokimya, Biyoloji, Biyomedikal mühendisliği, Biyomedikal Bilim, Biyopsikoloji, Biyoteknoloji, Adli Biyoloji, Botanik/Bitki Biyolojisi, Hücre Biyolojisi, Endüstriyel Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Entomoloji, Çevre ve İklim Bilimi, Yem Bilimi,Yemek bilimi, Ormancılık, Genetik, Jeoloji, bahçecilik,İnsan gelişimi, Moleküler insan beslenmesi, Probiyotik ve Prebiyotik Bilimi ve Üretim Teknolojileri, Ekstraksiyon Teknolojileri ve Bilimi, Uluslararası Tarım,Biyolojik Mevzuat, Deniz iyolojisi , Deniz bilimi, Mikrobiyoloji, Moleküler Biyoloji, Moleküler genetik, Doğal Kaynakların Korunması, Nörobiyoloji, Sinirbilim, Oşinografi, Farmakoloji, Fizyolojik Psikoloji, Bitki patolojisi, Diş Hekimliği Öncesi,Tıp Öncesi,Veterinerlik Öncesi Tıp,Menzil Bilimi ve Yönetimi,Zooloji,

Uzman Biyolog İhsan SOYTEMİZ
Türkiye Biyologlar Derneği

Reklam
ETİKETLER: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.