Dolar 16,9935
Euro 17,5079
Altın 982,78
BİST 2.393,68
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 29°C
Açık
Ankara
29°C
Açık
Çar 30°C
Per 29°C
Cum 30°C
Cts 25°C

Bir Doktor Gözüyle Tarımdaki Kayıplarımız

Bir Doktor Gözüyle Tarımdaki Kayıplarımız
A+
A-
12 Mayıs 2022 20:47
ABONE OL

Toprağa saygısız bir şekilde sağlıklı ve sağlam bir topluma sahip olmak imkânsızdır.

Peter Maurin

Reklam

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) anayasasında sağlık şöyle tanımlanmıştır: “Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir.” Bu tanımda bedence ve ruhça iyilik hali sağlığın bilinen yönü durumundadır.
*
Küresel Anamalcı sistem neoliberal politikaları gereğince tüm alanlarda olduğu gibi TOPRAĞA SAYGISIZ DAVRANMASI doğası gereğidir. Sağlıklı bir toplumun en önemli öğelerinden birisi olan TARIMSAL ÜRETİM maalesef geri bıraktırılmış emperyalizm’in denetiminde ve kontrolünde olan bizim gibi ülkelerde insanlar bu nedenle açlığa terkedilmiştir.Artık çocukların yatağa aç girmesi olağan hale gelmiştir.Aşık Özlemi’nin türküsünde dediği gibi maalesef toprağımıza, tarlamiza BAYKUŞLAR TÜNEMİŞTİR. Biz hekimlerin bile bu yarayı sarmamız artık çok zor.

Lokman Hekim Gelse Sarmaz Yarayı
Hilebaz Dostunan Açtık Arayı
Ne Köşkümu Koydu Ne De Sarayı
Baykuşlar Tünedi Dalıma Benim
Değme Felek Değme Telime Benim
*
Çünkü bunlar aşımıza ekmeğimize göz koymuşlar,adeta bizleri açlığa terketmişlerdir.
Ahmet Arif’in “Hasretinden Prangalar Eskittim” eserinde ne kadar güzel ifade edilmiş.

Bunlar,
Engerekler ve çıyanlardır,
Bunlar,
Aşımıza, ekmeğimize
Göz koyanlardır,
Tanı bunları,
Tanı da büyü…
*
Ülkemiz Tarımında ki aşırı kayıplara; Türkiye sermaye gruplarının en üst temsilcisi olan TÜSİAD dikkat çekerek, açık bir şekilde hastalığa tanı koymuştur.
*
Türkiye’de tarım kaybı yaşanmaktadır.
Tarım katma değeri 40 yılda 26 milyar dolar gerilemiştir.
TÜSİAD’a göre birincil sorun ithalattır.
TÜSİAD 2020 yılında yayınladığı “Tarım ve Gıda 2020” raporunda Türkiye’nin üretimindeki düşüşünü gözler önüne sermiştir. Son yıllarda üretimde ciddi düşüş yaşanırken; aynı Türkiye ölçek ve çeşitlilik açısından lider ülkeler arasında bulunmaktadır.
*
Türkiye Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (TÜSİAD) raporuna göre;1990’lı yıllara göre dünyada tarım katma değerinin gayri safi yurtiçi hasılasında (GSYH) düşüş yaşandığı gözler önüne serilmiştir.Özellikle günümüzde yüzde 50’den fazla kayıp yaşayan sektörün, dünyada yüzde 3,5 seviyesinin altına gerilediğine değinilmiştir. TÜSİAD’ın verilerine bakıldığında tarım katma değerinin; Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu orta gelirli ülkelerde yüzde 7,8 seviyelerine kadar gerileme yaşandığına yer verilmiştir.
*
TÜSİAD Türkiye’nin tarım katma değerinde 1980’lerden 2010’a kadar sürekli artış olduğunu, 70 milyar dolar seviyesine ulaştığını, fakat 2010’dan 2018’e kadar keskin bir gerileme yaşayarak, 44 milyar dolar düştüğünü özellikle belirtmiştir.
*
TÜSİAD raporunda düşüşün temel sebepleri arasında ithalatı ilk sıraya koyarken, özellikle 2005- 2015 arasında yapılan ithalatta işlenmiş gıdada yüzde 7 olan ithalatın yüzde 13’e, birincil tarım ürünü olarak nitelendirilen arpa, buğday, yulaf, çavdar gibi ürünlerde de yüzde 4 seviyesinden yüzde 11’e yükseldiğine dikkat çekilmiştir.
*
TÜSİAD Türkiye’nin tarım ve gıda sektöründe ölçek ve çeşitlilik açısından lider ülkeler arasında bulunduğuna, fakat aynı Türkiye’nin gelişen teknolojiler ve yenilikçi çözümler karşısında diğer ülkelerin gerisinde kaldığını belirtmiştir.
*
Hububat özelinde; orta ve yüksek gelirli ülkelerle Türkiye’nin karşılaştırıldığı raporda, 1992 yılında hektar başına 500 kilogram, 2018 yılında da 1200 kilogramın üzerinde bir azalma yaşandığı belirtilmiştir.
*
Araştırma-geliştirmeye(ARGE) ayrılan pay Türkiye’de yüzde 0,96 olarak kaydedilmiştir. Rapora göre 2015 yılındaki veriler göz önüne alındığında, tüm Ar-Ge çalışmalarına 20,84 milyar TL ayrılırken; tarımsal Ar-Ge’ye 0,78 milyar, gıda Ar-Ge harcamasına da 0,12 milyar TL olduğuna dikkat çekilmiştir.
*
TÜSİAD çözüm önerilerine de raporda yer vermiştir. TÜSİAD’ın raporunda ürün niteliğine göre üreticinin katma değerden alacağı payı önceliklendirme, endemik ürünlerin teşviki, tarımsal iş gücünün destekleme ve nitelikli tarım işgücü, tarım teknolojisi ve kurumsal yapının güçlendirilmesi şeklinde çözüm önerileri listelenmiştir,
*
Bizler bunları desek belki inanılmazdı. TÜSİAD’ın bu çalışması bence çok anlamlıdır.Tarımdaki Kayıp konusunda TÜSİAD’ın hiç mi payı yok? Varın yorumu siz yapın.
*
Dünyada kendi kendine yetebilen ülkelerin başında gelen ülkemizin, tarımda erime sürecine girmesi son derece üzüntü vericidir.Yeterince gelişmemiş sermaye sınıfımızın bile açık bir dille TARIMDAKİ KAYIPLARI anlatması bizce son derece önemlidir.Sağlımızın en önemli unsurlarından biri olan “Tarım ve Gıda” yerlerde sürülmektedir.Bir hekim olarak tanıyı koymada yardımcı olmaya çalıştım.Bence sorun siyasi olup, çözüm de siyasidir.Yurtsever, demokratik bir iktidarın ve kadrolarının bu sorunu öncelikle çözeceğine inanıyorum.Her karanlığın bir aydınlığı vardır.

Sevgilerimle…

Not: Desteğinden dolayı gazeteci arkadaşım Aziz Muhammet Ulubaş’a teşekkür ederim.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı, Yazar mtorun3@gmail.com    
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.