Dolar 18,6408
Euro 19,6351
Altın 1.075,92
BİST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 14°C
Çok Bulutlu
Ankara
14°C
Çok Bulutlu
Paz 14°C
Pts 13°C
Sal 10°C
Çar 13°C

CEİD: Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Sondan Birinci

CEİD: Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Sondan Birinci
A+
A-
19 Kasım 2022 18:25

/ HABER:Mustafa AKGÜL.Eğitimci Yazar /

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin yayınladığı “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini İzleme Raporu”na göre, Türkiye toplumsal cinsiyet eşitliği açısından 36 ülke arasında 35. sırada. İlk üç sırada ise Norveç, İsveç ve Avusturalya yer alıyor.

Reklam

Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin (CEİD), OECD ülkeleri içerisinde Türkiye’nin konumunu gösteren, “Türkiye’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini İzleme Raporu, 2021-2022” başlıklı raporu yayınlandı.

Rapor, 2010-2020 dönemini kapsayan yıllar itibariyle, ülkelerin performanslarını; sağlıklı yaşam hakkı, eğitim hakkı, çalışma hakkı, iyi ve yeterli yaşam hakkı, kararlara katılım hakkı olmak üzere 5 ana alan ve şiddetsiz yaşam hakkına ilişkin 1 uydu alanda ölçerek, her bir alanın alt kırılımlarıyla, 32 gösterge üzerinden oluşturuldu.

Türkiye 36 ülke arasında 35. sırada

CEİD Endeksine göre 86.3 skor ile Norveç, toplumsal cinsiyet eşitliğinin en fazla hayata geçtiği ülke iken, Güney Kore 55.1 ile en eşitsiz ülke. Türkiye, 36 ülke arasında 56.5 endeks değeriyle 35. sırada yer alıyor. İlk 3 ülke, Norveç, İsveç, Avusturalya iken, sıralamadaki son 3 ülke Japonya, Türkiye ve Güney Kore.

Çalışma hakkında Türkiye, işgücüne katılımda cinsiyet açığının yüksek olması ve erken çocukluk eğitimine kayıtlılık oranı bakımından OECD ortalamasının çok altında kalmakta. Sendikalaşma oranlarındaki artışa rağmen yüksek genç işsizliğinin de etkisiyle, 36 ülke arasında son sırada yer alıyor.

İyi ve yeterli yaşam hakkı açısından ise, kaynaklara erişimde ve zaman yoksulluğu bakımından ücretli çalışmada cinsiyet eşitsizliğinin en yüksek olduğu üç ülkeden biri Türkiye. Eşitliğe en yakın ülkeler, Norveç, İzlanda ve İsveç olmuş.

Türkiye OECD ülkeleri ile karşılaştırıldığında, kararlara katılım bakımından 34. sırada yer alıyor. Ekonomik kararlara katılım göstergeleri ve siyasal yaşama katılım göstergeleri, Türkiye’nin katılım skorunu düşürürken, bu alanda eşitliğe en yakın ülkeler İzlanda, Letonya ve İsveç.

Şiddetsiz yaşam hakkı açısından bakıldığında Türkiye, çocuk, erken yaşta ve zorla evliliklerin oranı ve fiziksel şiddete maruz kalma oranlarının yüksekliği ile 36 ülke arasında 34. sırada.

Belediyelerin toplumsal eşitlik karnesi

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında önemli olan bakım ve destek hizmetlerinin sunumuna da bakılan raporda eşitlik birimleri inceleniyor ve belediyeler tarafından hazırlanan Stratejik Planlar ile Yerel Eşitlik Eylem Planları (YEEP) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çerçevesinde gözden geçiriliyor.

Rapora göre,

• 30 Büyükşehir Belediyesinin, 12’sinde Kadın Danışma Merkezi hizmeti verilmekte olduğu görülmüş.
• 30 Büyükşehir Belediyesinin 11’i Kadın Sığınmaevi hizmeti vermekte.

27 büyükşehir belediyesi yaşlılara yönelik evde bakım hizmetleri sunarken, bunların 13’ü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın finansman sağladığı Yaşlı Destek Programı kapsamında bu hizmetleri vermekte. Bu destek kaldırılırsa süreklilik sağlanabilecek mi belli değil.
• 30 büyükşehir belediyesinden 10’u yaşlılara yönelik gündüzlü hizmet vermekte.
• Türkiye’de 2022 Mayıs ayı itibarıyla 35 Eşitlik Birimi bulunmakta.
• 30 Büyükşehir Belediyesi’ne bakıldığında sadece beş belediyede -Eskişehir, Gaziantep, Mersin, İzmir ve Trabzon- Eşitlik Birimi olduğu görülmekte.
Kaynak:Ses Eşitlik,Adalet,Kadın Platformu Bülteni

#MustafaAkgülEğitimciYazar

#OkuyalımOkutalımFarkındaOlalımTÜRKİYEM.

mustafaakgul06@gmail.com

Mustafa Akgül, Eğitimci-Yazar. Başkent Haber Genel Yayın Yönetmeni. Nevşehir'in Ürgüp/Ayvalı Köyünde doğmuş,Sırasıyla:Ankara Kayaş Kazım Karabekir İlkokulu,Kayaş Ortaokulu,Ankara Atatürk Lisesi,Hacettepe Ü.Fen Fakültesi İstatistik terk,Gazi Üniversitesi İİBF İşletme,Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetim Bölümleri mezunu,Gazi Üniversitesi (Hacı Bayram) Sosyal Bilimler İşletme Yüksek Lisans Öğrencisidir. Sınıf öğretmeni olan Mustafa Akgül; Bingöl,Yozgat Akdağmadeni,Nevşehir Ürgüp İllerinde görevlerde bulunduktan sonra Ankara'da öğretmenliğe devam etmektedir. Evli ve bir kız çocuğu sahibidir. Bir grup öğretmen arkadaşı ile birlikte  yazdıkları,Katre-i Hatıra (Öğretmen Anıları-1) ve Heybe ( şiir ) adlı yayınlanmış iki kitabı vardır. 1998 yılından bu yana ara ara çeşitli yerel gazetelerde ve haber sitelerinde eğitim,şiir ve güncel olaylara ilişkin yazılar yazmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.