Dolar 15,9344
Euro 16,7135
Altın 930,36
BİST 2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 12°C
Az Bulutlu
Ankara
12°C
Az Bulutlu
Per 18°C
Cum 22°C
Cts 25°C
Paz 19°C

COVID-19 aşısını kimler yaptırmalı ve almamalıdır? Yale Üniversitesi – Yale Health

Uzman Biyolog İhsan Soytemiz   Türkiye Biyologlar Derneği Yön.Krl.Bşk. - Türkiye Biyolojik Bilimler Akademisi Yürütme Kurulu Üyesi - Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı Koordinatörü
A+
A-
25.07.2021
ABONE OL

Özel Popülasyonlar ve COVID-19 aşısı için bilgiler

COVID-19 ciddi tıbbi komplikasyonlara neden olabilir ve bazı kişilerde ölüme neden olabilir ve aşılama sizi ve çevrenizdeki diğer kişileri COVID-19’dan korumaya yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, insanlara doktorları tarafından belirli bir tipte COVID-19 aşısı yaptırmaları veya bağışıklığı baskılayıcı tıbbi tedavi veya ameliyat nedeniyle aşılamayı, aşılamanın etkili bir bağışıklık yanıtına sahip olma olasılığının daha yüksek olduğu ileri bir tarihe ertelemeleri önerilebilir. Hamile ve emziren kişiler, soruları olması durumunda COVID-19 aşısı hakkında bir sağlık kuruluşu ile konuşmaya teşvik edilir.

Reklam

Alerjisi olan kişiler COVID-19 aşısı alabilir mi? Evet, çoğu durumda 2 istisna dışında:

Bir mRNA aşısının veya Johnson & Johnson COVID-19 aşısının herhangi bir bileşenine karşı şiddetli alerjik reaksiyonu (anafilaksi) olan kişiler bu aşıyı YAPMAMALIDIR. Birçok insan güvenli bir şekilde alternatif bir aşı alabilecektir. Bir alerjik reaksiyon, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından anafilaktik reaksiyon olarak sınıflandırıldığında veya bir kişinin epinefrin veya EpiPen© ile tedavi edilmesi gerektiğinde veya kişinin hastaneye gitmesi gerektiğinde şiddetli kabul edilir.

Polietilen Glikole (PEG) veya Polisorbat’a Alerjiniz Varsa PEG ve polisorbat birbiriyle yakından ilişkilidir. PEG, mRNA aşılarının (Pfizer ve Moderna) bir bileşenidir ve polisorbat, Johnson & Johnson (J&J)/Janssen aşısının bir bileşenidir. PEG’e alerjiniz varsa, mRNA COVID-19 aşısı yaptırmamalısınız. Doktorunuza J&J/Janssen aşısı yaptırıp yaptıramayacağınızı sorun.

Polisorbat alerjiniz varsa J&J/Janssen COVID-19 aşısı yaptırmamalısınız. Doktorunuza bir mRNA COVID-19 aşısı alıp alamayacağınızı sorun.

2. Herhangi bir aşıya veya enjekte edilebilir (kas içi veya damar içi) ilaca şiddetli alerjik reaksiyonu (anafilaksi) olan kişiler, COVID-19 aşısını almadan önce riski değerlendirmek için sağlık sağlayıcılarına danışmalıdır.

Alerjiler ve COVID-19 aşıları hakkında daha fazla bilgiyi Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri web sitesinde bulabilirsiniz. Tıbbi muafiyet talep formlarına Yale Aşı Portalı’ndan erişilmeli, ardından üniversitenin COVID-19 Aşı Tıbbi Muafiyeti İnceleme Komitesine sunulmadan önce doldurulduktan sonra yüklenmelidir. Muafiyet talebi süreci hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Gıdalara, ağızdan alınan ilaçlara, latekse, evcil hayvanlara, böceklere ve çevresel tetikleyicilere karşı şiddetli alerjik reaksiyon gösteren herkes COVID-19’a karşı aşılanabilir.

Şiddetli alerjisi olan kişiler aşılamadan sonra 30 dakikalık bir gözlem süresi gerektirirken, diğerleri 15 dakika gözlemlenmelidir. Aşı klinikleri, herhangi bir advers reaksiyona yanıt vermek için güvenlik protokollerine sahiptir.

Hamileysem veya emziriyorsam?

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, COVID-19 aşısı alabilirsiniz. Uzmanlar, bu aşıların vücutta nasıl çalıştığına bağlı olarak, bu gruplar için risk oluşturma ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor. Hamile insanlar COVID-19’dan kaynaklanan ciddi hastalık riski altındadır ve olumsuz gebelik sonuçları için risk altında olabilir. Hamilelerde COVID-19 aşılarının güvenliği hakkında sınırlı ancak artan bilgi var. Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji (ACOG), COVID-19 aşısının hamile veya emziren bireylerden esirgenmemesini tavsiye ediyor.

COVID-19 aşıları, hem hamilelik öncesinde hem de hamilelik sırasında hayvanlar üzerinde çalışılmış ve herhangi bir güvenlik endişesi bulunmamıştır. Hamile bireyler klinik deneylere dahil edildi ve aşılar kullanıma sunulduğundan bu yana binlercesi aşılandı. Güvenlik izleme sistemlerinden elde edilen erken veriler, aşılanmış hamile kişiler veya bebekleri için herhangi bir güvenlik endişesi tanımlamamıştır. CDC, v-safe COVID-19 Gebelik Kaydı aracılığıyla aşılanmış hamile kişiler hakkında veri toplamaya devam etmektedir.

Emziren kişilerde COVID-19 aşılarının güvenliği veya mRNA aşılarının emzirilen bebek üzerindeki etkileri veya şu anda süt üretimi/atılımı hakkında veri bulunmamaktadır. Bununla birlikte, mRNA aşılarının emzirilen bebek için bir risk olduğu düşünülmemektedir. mRNA COVID-19 aşıları ile aşılanmış kişilerin anne sütünde, anne sütüyle beslenen bebek için potansiyel bir koruyucu etki olduğunu düşündüren güçlü koruyucu antikorlar salgılandığına dair kanıtlar vardır.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız, sağlık uzmanınızla COVID-19 enfeksiyonu riskleri ile dengelenen aşının yararları ve riskleri hakkında görüşmek isteyebilirsiniz. Sağlık uzmanınızla görüşmeniz yardımcı olabilir, ancak aşılamadan önce gerekli değildir.

Hamile ve emziren kişileri, tıbbi muafiyet talep etmeden önce sağlık uzmanlarıyla COVID-19 aşısı hakkında görüşmeye teşvik ediyoruz. Tıbbi muafiyet talep formlarına Yale Aşı Portalı’ndan erişilmeli, ardından üniversitenin COVID-19 Aşı Tıbbi Muafiyeti İnceleme Komitesine sunulmadan önce doldurulduktan sonra yüklenmelidir. Hamilelik, hamileliği planlama veya emzirme için tıbbi muafiyet geçici olarak verilir ve yeniden değerlendirmeye tabidir.

Aşı, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde bu kadar etkili midir? İlaçlar veya kronik hastalık nedeniyle bağışıklık sistemi baskılanmış (zayıflamış bağışıklık sistemi) olan kişiler için spesifik etkinlik ve güvenlik verileri henüz mevcut değildir. Bağışıklığı baskılanmış kişilerin, COVD-19 enfeksiyonundan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olduklarından çoğu durumda aşılanmaları önerilir. Aşılananlara, bağışıklık tepkilerinde azalma potansiyeli ve kendilerini COVID-19’a karşı korumak için mevcut tüm yönergeleri takip etmeye devam etmeleri gerektiği konusunda danışmanlık verilmelidir. Bağışıklığınız zayıfsa, siz ve doktorunuz, yararları ve riskleri tartarak birlikte karar verebilirsiniz. Siz ve sağlık hizmeti sağlayıcınız, tıbbi muafiyet talebinde bulunmanın uygun olduğunu düşünüyorsanız, doldurulduktan sonra Yale Vaccine Portal’daki forma erişmeli ve göndermelisiniz. Tıbbi muafiyetler geçici olarak verilebilir ve yeniden değerlendirmeye tabidir. Muafiyet talebi süreci hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Otoimmün hastalıkları olan kişilere COVID-19 aşısı yapılmalı mı?

Otoimmün rahatsızlıkları olan kişiler, COVID-19 enfeksiyonundan kaynaklanan ciddi hastalık riski daha yüksektir ve çoğu durumda aşılama önerilir. Bir otoimmün hastalığınız varsa, aşılamanın risklerini ve yararlarını tartışmak için sağlık uzmanınıza danışın. Siz ve sağlık hizmeti sağlayıcınız, tıbbi muafiyet talebinde bulunmanın uygun olduğunu düşünüyorsanız, Yale Vaccine Portal’daki forma erişmeli ve göndermelisiniz. Tıbbi muafiyetler geçici olarak verilebilir ve yeniden değerlendirmeye tabidir.

Çocuklara COVID-19 aşısı yaptırılabilir mi? Pfizer mRNA aşısı şu anda 12 yaş ve üzeri kişiler için onaylanmıştır. Moderna mRNA aşısı ve J&J aşısı şu anda 18 yaş ve üstü kişiler için onaylanmıştır.

Halihazırda COVID-19 geçirmiş olsam bile COVID-19 aşısı yaptırmalı mıyım?

Evet. COVID-19 enfeksiyonuna yanıt olarak gelişen antikorların ne ölçüde koruyucu olduğu halen araştırılmaktadır. Bu antikorlar koruyucuysa, yeniden enfeksiyona karşı korunmak için hangi antikor seviyelerinin gerekli olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle, daha önce COVID-19 olanlar bile COVID-19 aşısını alabilir ve almalıdır.

Yakın zamanda COVID-19 teşhisi kondu aşı alabilir miyim?

Evet, 1. Doz için semptomların başlamasından veya pozitif testten (hangisi önceyse) dört hafta sonra aşı olabilirsiniz. Doz #2 için izolasyon sürenizi tamamladıktan sonra aşı olabilirsiniz. İzolasyon, 10 gün veya 10 gün artı 24 saat, ateşsiz ve semptomlarda bir iyileşmedir.

19 Haziran 2021’de güncellendi.

Kaynak : https://yalehealth.yale.edu/yale-covid-19-vaccine-program/information-special-populations-and-covid-19-vaccine

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.