Dolar 16,9943
Euro 17,5092
Altın 983,08
BİST 2.396,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 29°C
Açık
Ankara
29°C
Açık
Çar 30°C
Per 29°C
Cum 30°C
Cts 25°C

Ekoloji Birliği:1 Mayıs’ta Doğayı, Emeği ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Savunalım! HABER:Mustafa AKGÜL.Eğitimci Yazar

Ekoloji Birliği:1 Mayıs’ta Doğayı, Emeği ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Savunalım! HABER:Mustafa AKGÜL.Eğitimci Yazar
A+
A-
30 Nisan 2022 19:11
ABONE OL

Ülke olarak ekonomik ve ekolojik krizin aynı anda büyüdüğü ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin daha da derinleştirilmeye çalışıldığı bir dönemin içinden geçiyoruz.
Zamlara karşı ayakta kalmaya çalışan yoksulların sayısı her geçen gün artıyor. Emekçilerin çalışma koşulları kötüleşiyor, işsizlik oranı artıyor. Gelecek kaygısı genç nüfusun neredeyse tamamını sarmış durumda. Sendikalaşmanın önüne türlü engeller çıkartılıyor, sendikalarda örgütlenen emekçiler işten çıkartılıyor.
Ekolojik yıkım süreci ülkemizde hızla ilerliyor. Maden, enerji, inşaat ve turizm sermayesi başta olmak üzere doğal yaşam alanları sermaye tarafından yok ediliyor. Kentler de mega projelerle, imar rantı uğruna dikey bir şehirleşme ile ve yeşil alanlar yok edilerek sözüm ona “millet bahçeleri” ile ekolojik bir bütünlükten yoksun şekilde yaşanmaz hale getiriliyor.
Milyonlarla beraber katıldığımız Gezi’ den yargı yolu ile intikam alınıyor. Mahkemenin aldığı kararı, hukuki değil, siyasidir. Ekoloji örgütleri olarak bu kararı reddediyoruz. Yaşatılan hukuksuzluğa karşı 1 Mayıs’da sesimizi yükseltiyoruz; GEZI ONURUMUZDUR. YARGILANAMAZ!
Kadınların ve LGBTİ+’ların yıllar süren mücadeleleri sonucu elde ettikleri kazanımlar birer birer tırpanlanıyor. Her gün en az üç kadın öldürülürken Cumhurbaşkanı hukuka aykırı bir şekilde bir gece yarısı İstanbul Sözleşmesi’nden ülkemizin imzasını çekiyor.
Gıda krizi ve barınma sorunu her geçen gün daha da artıyor. İklim krizi tüm dünyayı vuruyor. Tüm bu yaşananlar başta yoksulları ve emekçileri doğrudan etkiliyor. Öte yandan bir avuç zengin tam tersi bir yönde sermayelerini büyütüyor.
Ancak tüm ekolojik ve ekonomik krize, baskı ve zulümlere rağmen emek mücadelesi de, ekolojik mücadelemiz de, toplumsal cinsiyet mücadelesi de giderek yükseliyor ve kazanımlarımız artıyor.
Migros işçileri ve kargo emekçileri haklarını almayı başardı. Barolar ve Hekimler Ankara’ya yürüdü. Hak mücadeleleri sürüyor.
Alamos Gold’un Kazdağları’ndan kovulmasının ardından, Akbelen’de başlatılan ve 200 günü aşan çadırlı direniş ile tüm ekolojistlerin kalbi Akbelen’de atıyor. Ege’de JES’lere ve ülkemizin her yanında diğer yıkım ve talan projelerine karşı sürdürülen mücadeleler ve çadırlı nöbetler sayesinde önemli kazanımlar elde ediliyor. Fatsa Altın Madeni’nin kapasite artışı engellendi. Erzincan İliç’te kapasite artışına karşı açılan davanın bilirkişi keşfine ülkemizin her yanından yaşam savunucuları katılarak yerel mücadeleye destek verdi. İkizdere’de ve ülkemizin her yanında yerel mücadeleler sürüyor.
Kadın ve LGBTİ+’lar 28 Nisan’da Danıştay’da 1000 avukatın savunması ile destan yazdı ve Savcı “Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek hukuka aykırıdır.” dedi.
Bizler bu eşitsiz ve adaletsiz düzene karşı mücadele edenler, başta emekçiler olmak üzere, tüm toplumsal dinamiklerin ortak mücadelesinin büyümesi gerektiğini düşünüyoruz. Doğayı, emeği, kadını sömüren, yakıp yıkan, yok eden kapitalizme karşı, eşitlikçi, emekten yana, ekolojik bir toplum istiyoruz.
Tüm doğa ve yaşam savunucularını emek ve kadın ve LGBTİ+ hareketi ile birlikte 1 Mayıs günü mücadele alanlarında olmaya davet ediyoruz.
Yaşasın 1 Mayıs!
EKOLOJİ BİRLİĞİ
1
www.ekolojibirligi.org ekolojibirligi@gmail.com twitter: @ekolojibiriligi instagram: ekoloji_birligi

#MustafaAkgülEğitimciYazar

Reklam

#OkuyalımOkutalımFarkındaOlalımTÜRKİYEM.

#KaranlıklarBitecekGüneşDoğacakBİRGÜN

mustafaakgul06@gmail.com

Mustafa Akgül, Eğitimci-Yazar. Başkent Haber Genel Yayın Yönetmeni. Nevşehir'in Ürgüp/Ayvalı Köyünde doğmuş,Sırasıyla:Ankara Kayaş Kazım Karabekir İlkokulu,Kayaş Ortaokulu,Ankara Atatürk Lisesi,Hacettepe Ü.Fen Fakültesi İstatistik terk,Gazi Üniversitesi İİBF İşletme,Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetim Bölümleri mezunu,Gazi Üniversitesi (Hacı Bayram) Sosyal Bilimler İşletme Yüksek Lisans Öğrencisidir. Sınıf öğretmeni olan Mustafa Akgül; Bingöl,Yozgat Akdağmadeni,Nevşehir Ürgüp İllerinde görevlerde bulunduktan sonra Ankara'da öğretmenliğe devam etmektedir. Evli ve bir kız çocuğu sahibidir. Bir grup öğretmen arkadaşı ile birlikte  yazdıkları,Katre-i Hatıra (Öğretmen Anıları-1) ve Heybe ( şiir ) adlı yayınlanmış iki kitabı vardır. 1998 yılından bu yana ara ara çeşitli yerel gazetelerde ve haber sitelerinde eğitim,şiir ve güncel olaylara ilişkin yazılar yazmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.