Dolar 18,6408
Euro 19,6351
Altın 1.075,92
BİST 5.005,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 14°C
Çok Bulutlu
Ankara
14°C
Çok Bulutlu
Paz 14°C
Pts 13°C
Sal 10°C
Çar 13°C

Ekoloji Birliği:Dünya Halkları Cop27’ye değil,kendi gücüne güveniyor! İklim değil sistem değişmeli!

Ekoloji Birliği:Dünya Halkları Cop27’ye değil,kendi gücüne güveniyor! İklim değil sistem değişmeli!
A+
A-
12 Kasım 2022 19:05

/ HABER:Mustafa AKGÜL.Eğitimci Yazar /
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 27. Taraflar Konferansı (COP27), 6 Kasım’da Mısır’ın Şarm El-Şeyh kentinde başladı. Konferans 18 Kasım’a kadar sürecek.
Mısır İnsan Hakları Örgütleri ülkelerindeki hak ihlalleri nedeniyle iklim aktivistlerine “Mısır’a gelmemeleri” için çağrıda bulundu. Geçtiğimiz yıl Glasgow’da gerçekleştirilen alternatif zirve gibi eylemler bu nedenle Mısır’da örgütlenmedi. İklim aktivistleri, “COP27’den çözüm beklemiyoruz. İklim Krizini yaratanlar, çözüm üretemez. Çözüm İklim Adaleti isteyen bizlerde.” görüşünden hareketle Mısır’da alternatif zirve düzenlemek yerine farklı ülkelerde farklı eylemler örgütle yoluna gitti. Mısırlı örgütlerin de çağrısı ile 12 Kasım tarihini “İklim Adaleti İçin Uluslararası Eylem Günü” olarak ilan edildi. İklim aktivistleri Mısır’da, İngiltere’de, Afrika’da, Avrupa’da çeşitli ülkelerde kitlesel olarak bugün sokaklarda olacak.
İklim Krizini yaratanlar, çözüm üretemez gerçeği farklı ülkelerden örgütlerin bir araya gelerek COP27 Koalisyonunu oluşturmasına neden oldu. COP27 Koalisyonu, özetle aşağıdaki taleplerde birleşti:
“Bizler, COP27 Koalisyonu olarak, iklim krizi ile mücadele ve iklim adaletinin güvenceye alınmasının, insan haklarını garanti altına almayan mevcut neoliberal, baskıcı, sömürgeci, ırkçı, talancı, patriyarkal sistemlerin sınırları içinde gerçekleştirilemeyeceğinin farkındayız.
Taleplerimiz:
Ekonominin ve gelişmenin sömürü düzeninden kurtulması: İklim krizinden etkilenen çalışanlar ve halklar için gerçekten adil geçişin sağlanması ve güvenceye alınması, fosil yakıtlardan çıkılarak yüzde yüz yenilebilir enerjiye adil bir şekilde geçilmesi, halkın sağlığına, gıda egemenliğine, agroekolojiye, yaşam koşullarının iyileştirilmesine öncelik verilmesi, doğanın korunması ve yeryüzüne saygı duyulması,
İklim krizine yol açanların iklim borçlarını ödemesi: Zengin ülkelerin emisyonlarını sıfırlaması ve iklim krizinden etkilenen halkların kayıp ve hasarlarının ve uyum harcamalarının ödenmesi, gelişmekte olan ülkelerin borçlarının silinmesi, iklim değişikliği ile mücadele için gerekli teknolojinin müşterek olarak kullanılmasının sağlanması ve özel mülkiyete konu edilmemesi
Gerçek dışı çözümler üretilmemesi: Emisyonların Net sıfır değil, gerçek sıfıra indirilmesi, karbon ticaretinin sonlandırılması
Küresel barış ve adaletin sağlanması: Fosil yakıt savaşlarının ve çatışmalarının sonlandırılması, sivil halklar için güvenli bir doğa ve yaşam alanının güvence altına alınması, adalet ve barış için halkların küresel dayanışmasının oluşturulması.”

Uluslararası COP27 Koalisyonu’nun talepleri, Ekoloji Birliği Bileşenleri olarak bizlerin talepleri ile örtüşmektedir. İklim Krizine yol açan ülkelerin çözüm üretemeyeceğini, COP27’den dünya halklarından yana bir sonuç çıkmayacağını biliyoruz.
Mısır İnsan Hakları COP27 Koalisyonu, ülkedeki insan hakları ihlallerine son verilmesi ve hapishanelerdeki tutukluların acil ve koşulsuz olarak serbest bırakılması için uluslararası imza kampanyası başlattı. Bu kampanyayı destekliyoruz.
Afrika İklim Adaleti Kolektifi (ACJC), 17-21 Kasım tarihleri arasında alternatif COP düzenleyerek çeşitli merkezlerde hibrit eylemler ve buluşmalar örgütlüyor. Afrika halklarının yanındayız.
Türkiye’de de Ekoloji Birliği ve İklim Adaleti Koalisyonu, iklim değişikliğine neden olan çeşitli ekokırım projelerini yerinde incelemek ve tepkileri dile getirmek üzere, İklim Adaleti Çukurova Kervanı’nı yola çıkardı. Kervan bugün Mersin’den seslenecek, “Akkuyu Nükleer Güç Santralı Kapatılsın”, “Nükleere Hayır” diyecek.
Türkiye COP27’de bu yıl da Bakan düzeyinde temsil ediliyor. Türkiye’nin kömürden çıkış için daha somut politikalar üretmesi yaşamsal bir zorunluluktur. Ancak COP27’den hemen önce İklim Kanunu Taslağı basına yansıdı. Taslaktan gördüğümüz kadarı ile tam olarak dağ fare doğurdu. Kanun Taslağı, Türkiye’nin İklim Değişikliği ile mücadelede sınıfta kaldığının, kamu yararı ile yaşamın devamlılığını önceleyen politikalar üretmek yerine iklim değişikliğinin ana aktörü şirketler için katalizör politikalar ürettiğinin kanıtı. Taslakta İklim Değişikliğine karşı mücadele için etkin ve somut tek bir politika, kömür ya da diğer fosil yakıtlardan çıkış için herhangi bir program önerisi yer almıyor. Onun yerine karbon ticareti için gerekli mekanizmaların finansal konularını düzenlemeyi tercih ediyor.
Türkiye’nin doğal gaz dağıtım merkezi olması ve doğu Akdeniz’de doğal gaz üretiminin artırılması, sonuç olarak iklim değişikliğini şiddetlendirecek politikalardır.
Oysa bugünlerde Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin tamamı derin bir kuraklık içerisinde kıvranmaktadır. Tahıl ekimleri gecikmiş, şimdiden çok ciddi düzeyde üretim kayıpları beklenmektedir. “Doğal afet” olarak nitelendirilen seller ve orman yangınları her geçen yıl daha da yıkıcı olmaktadır. Bizler her geçen gün etkisini daha fazla hissettiğimiz kuraklıkla, susuzlukla, iklim felaketleri ile boğuşurken, halklar savaş ve iklim krizi nedeniyle göçe zorlanırken, yaşamlarını kaybederken, ulusötesi şirketler karlarına kar katıyor.
Sponsorlarından birinin sömürgeci ve kirletici Coca Cola olduğu, fosil ve nükleer şirketlerinin kol gezdiği COP27’den hiçbir çözüm beklemiyoruz.
Doğa sınır tanımıyor. Uluslararası dayanışma ile ülkemizin her yanında İklim Krizine karşı, iklim adaletinin sağlanması için mücadelemize devam edeceğiz!
Genel seçime giderken iktidarıyla, muhalefetiyle tüm siyasi yapıları bir an önce iklim politikalarını genişletmeye ve gündeminin en önüne almaya davet ediyoruz. İklim değişikliği etkilerini bu yıl daha da yakından hisseden tüm yurttaşlarımızı harekete geçmeye ve mücadelemize katılmaya çağırıyoruz.
ÇÖZÜM COP27’DE DEĞİL, BİZİM ELLERİMİZDE!
İKLİM ADALETİ, HEMEN ŞİMDİ!

Reklam

EKOLOJİ BİRLİĞİ

Web: www.ekolojibirligi.com​E-mail: ekolojibirligi@gmail.com Twitter: @ekolojibirligi

#MustafaAkgülEğitimciYazar

#OkuyalımOkutalımFarkındaOlalımTÜRKİYEM.

mustafaakgul06@gmail.com

Mustafa Akgül, Eğitimci-Yazar. Başkent Haber Genel Yayın Yönetmeni. Nevşehir'in Ürgüp/Ayvalı Köyünde doğmuş,Sırasıyla:Ankara Kayaş Kazım Karabekir İlkokulu,Kayaş Ortaokulu,Ankara Atatürk Lisesi,Hacettepe Ü.Fen Fakültesi İstatistik terk,Gazi Üniversitesi İİBF İşletme,Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetim Bölümleri mezunu,Gazi Üniversitesi (Hacı Bayram) Sosyal Bilimler İşletme Yüksek Lisans Öğrencisidir. Sınıf öğretmeni olan Mustafa Akgül; Bingöl,Yozgat Akdağmadeni,Nevşehir Ürgüp İllerinde görevlerde bulunduktan sonra Ankara'da öğretmenliğe devam etmektedir. Evli ve bir kız çocuğu sahibidir. Bir grup öğretmen arkadaşı ile birlikte  yazdıkları,Katre-i Hatıra (Öğretmen Anıları-1) ve Heybe ( şiir ) adlı yayınlanmış iki kitabı vardır. 1998 yılından bu yana ara ara çeşitli yerel gazetelerde ve haber sitelerinde eğitim,şiir ve güncel olaylara ilişkin yazılar yazmaktadır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.