Dolar 13,5396
Euro 15,3421
Altın 789,50
BİST 1.979,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara -2°C
Açık
Ankara
-2°C
Açık
Per 4°C
Cum 4°C
Cts 0°C
Paz -2°C

Emektar Madencilerimiz

Tıbbi Klinik Biyokimya Doktoru – Emekli Kıdemli Albay
A+
A-
04.12.2021
ABONE OL

Maden, bildiğimiz gibi yer kürenin çok derin tabakalarından yani yer altından çıkartılan demir, bakır, krom, kömür, petrol gibi değerli nesnelerdir ve ülke ekonomisine yön veren, değer katan sanayide işlenen yüzlerce malzemeye dönüşen değerlerimizdir.
Madenin yer altından çıkartılarak işleme sokulması en zor aşamadır, bir avuç kömür çıkartmak ve bizlere hizmet sunmak için ömürlerini feda eden emektarlarımız madencilerimizdir. Dünyanın en zor ve meşakkatli işleriyle uğraşır madencilerimiz, bizler uyurken onlar karanlıklarda yollara koyulurlar ve vardiya usulüyle çalışmak ekmek paralarını kazanmak için yer altının çok derinlerine inerler. Bin bir güçlükler içerisinde çalışarak alınlarının terinin karşılığını almak için amansız mücadele ederler. Çoğu zamanda güneş ışığını ve gündüz ışığını göremeyip bu zenginliklerden mahrum kaldıkları için, verem ve kanser hastalıklarıyla karşı karşıya kalıp hayatlarını çok erken yaşlarda kaybederler. Ülkemizin yaşam gerçeklerinde de, binlerce madencimizin kanser, verem v.s. amansız hastalıklarla maalesef hayatlarını yitirdiklerini hepimiz biliyoruz.
Çoğu insanımızın yaşamış olduğu sosyalleşme sürecini yaşayamaz madencilerimiz çünkü çalışmak için zamanları yetmemektedir. Bu yüzden vakit bulamazlar, bulduklarında da çok yıpratıcı ve yorucu mesleklerinden kalan vakitte de dinlenmeyi tercih ederler. Bende bir Bor maden şehri olan Balıkesir’imizin Bigadiç ilçesinin bir insanıyım ve madende çalışan çok kişiyle arkadaşlık etmişliğim olmuştur. Bazen söylenir bazı mesleklerin emeklerinin karşılığı hiçbir maddiyatla ödenemez diye, işte madencilik mesleği böyle zor, meşakkatli ama bir o kadarda zorlukların üstesinden gelindiği için onurlu bir meslektir.
Roma İmparatorluğu zamanında babasının gazabından kaçan Santa Barbara isimli bir bayanın, 4 Aralık günü bir mağaraya sığındığı ve mağarada çalışmakta olan madencileri koruduğuna inanılmış, bu nedenle madencilerin koruyucu azizesi olarak kabul edilmiştir. Santa Barbara’nın İzmit’te yaşamış olması ve efsanenin geçtiği mekânların Anadolu olmasından dolayı 4 Aralık tarihi önce Anadolu’da, daha sonrada Avrupa ve tüm dünyada “Dünya Madenciler Günü” olarak kabul edilmiş ve kutlanılmıştır.
Tarih boyunca uygarlıkların gelişmesinde çok önemli bir rol oynayan madencilik özellikle, insanlığın gelişim sürecinin son iki yüz yıllık sürecinde çok hızlı ilerlemiş ve 18. yüzyılda Avrupa‘da gerçekleştirilen sanayi devriminde önemli roller üstlenmiştir. Yaşadığımız yüzyılda da, yeraltı zenginliklerinin üretimi ile gelişen sanayinin hammadde girdisini sağlayarak insanın yaşamını sürdürülebilmesi ve refah düzeyinin yükselmesi bakımından da, belirleyici olan madencilik sektörü eskiden olduğu gibi, bugün de dünya milletleri açısından vazgeçilmez konumunu sürdürmektedir.
Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de bazı sıkıntılar bulunmaktadır, özelikle ülkemizde zaman zaman yaşanan metan (CH4) gazının sıkışması ve patlaması sonucu oluşan ve grizu patlaması olarak bilinen talihsiz olaylar ve benzerleri olaylar dolayısıyla meydana gelen ölüm ve yaralanmalarda ülkemiz millet olarak yasa boğulmuş madenci kardeşlerimizin ve ailelerin acıları bizleri de derinden sarsmıştır.
Özellikle dünya enerji kaynaklarının tükenmeye başlaması dış güçlerin ülkemiz üzerinde oynamış olduğu derin planları gündeme getirmekte, dolayısıyla da kendi menfaatlerine yönelik ideallerinin peşinde bulunmak arzularını arttırmaktadır. Millet olarak ülkemizin her zaman güçlü olması ve ayakta durabilmesi için, ekonomimiz için olmazsa olmaz konumundaki ve alternatifsiz madenlerimizi, yer altı zenginliklerimizi çıkartmak korumak ve işleyerek dünyanın en zengin ülkesi olduğumuzu tüm dünyaya gösterebilmek için işlevsel ve günün ihtiyaçlarına cevap veren “ Maden Kanununun ” çıkartılması ve bu alanda çok değerli meslek mensubu tüm madencilerimizin sağlıklarının, yaşam koşullarının ve sosyal haklarının iyileştirilmesi suretiyle imkân ve kabiliyetlerinin arttırılması sağlanmalıdır.
Ben böyle değerli ve anlamlı bir günde maden mesleği içerisinde yer alan tüm madenci emekçilerin, teknisyen, mühendis ve çalışanların “ 4 Aralık Dünya Madenciler Günlerini ” kutlar madenciliğimizin ve madencilik sorunlarının tamamıyla ortadan kaldırılmış bir şekilde başarılara imza atarak Ulusal ve Uluslararası seviyelerde ilerlemesini temenni ederim.

Reklam
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.