Dolar 15,5443
Euro 16,2364
Altın 911,76
BİST 2.390,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Az Bulutlu
Ankara
22°C
Az Bulutlu
Sal 25°C
Çar 13°C
Per 15°C
Cum 20°C

Felaket Geliyorum Diyor

benliaydin@icloud.com Siyaset Bilimci - Araştırmacı Yazar
A+
A-
26.05.2021
ABONE OL

Bazı illerde sel felaketleri olur iken çoğu illerde çiftçiler kuraklık felaketi ile umutsuz zor durum da… Çiftçiler zorda kooperatif borcu ve kredi ile ektikleri arazileri, kuraklık nedeni ile kurumaya yüz tuttu. Bu aralar ÇİFTÇİLERİN gözü gökyüzünde yağmur bulutlarını bekliyor, bazı köyler birlik olup toplanıp yağmur dualarına çıkmaya başladı. Bende sizler için yağmur duasını araştırdım. Diyanet İşleri Başkanlığı da Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı vasıtasıyla Yağmur duası nedir? Nasıl yapılır, dindeki yeri nedir konusunda fetva yayınladı. Peki yağmur duası nedir? Nasıl yapılır? İşte, detaylar; Kuraklık dönemlerinde yağmur yağması için yapılan duaya yağmur duası (istiskâ) denir. Yağmur duası yapılacağında, üç gün peş peşe cemaatle birlikte yerleşim yeri dışına çıkıp dua yapmak müstehaptır. Duadan önce fakirlere sadaka verilmesi, herkesin günahlarından tövbe ve istiğfar etmesi, küs olanların barışması uygun olur. Yağmur duasına giderken mütevazı ve boynu bükük bir durumda olmak, ihtiyarları ve çocukları, yavrularıyla birlikte hayvanları da götürmek müstehaptır (Zeylaî, Tebyîn, I, 231). Yağmur duasında kıbleye dönülür, imam ayakta ellerini yukarıya kaldırarak dua eder; cemaat de oturduğu yerde ellerini kaldırarak “âmin” der (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 169). Ebû Hanîfe’ye göre yağmur duasında kılınacak sünnet bir namaz yoktur. Ancak, cemaatin ayrı ayrı namaz kılması caizdir. İmam Ebû Yûsuf ve İmam Muhammed’e göre ise, bayram namazı gibi iki rekât cemaatle namaz kılmak menduptur. Yağmur duasında, ezan okunmaz, kâmet getirilmez, zevâid tekbirleri alınmaz. Namazdan sonra hutbe okunur. Hutbe bitince imam insanlara arkasını döner, hep beraber kıbleye yönelerek dua ve istiğfar ederek yağmur talep ederler (Kâsânî, Bedâi‘, I, 282-284). Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezheplerinde ise, yağmur duasında bayram namazı gibi zevâid tekbirleri getirilerek cemaatle kılınan iki rekâtlık bir namaz ve hutbe vardır (Nevevî, el-Mecmû’, V, 74; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 338-339; Cezîrî, el-Mezâhibü’l-erbe‘a, I, 325).

Bir bölgede nem miktarının geçici dengesizliğinden kaynaklanan su kıtlığı olarak tanımlanabilen kuraklık, doğal bir iklim olayıdır ve herhangi bir zamanda ve yerde meydana gelebilir. Kuraklık genellikle yavaş gelişir ve uzun bir dönemi kapsar. Kurak iklimlerin hüküm sürdüğü yerlerdeki hayvanlar ve bitkiler, nem eksikliğinden ve yüksek değişkenlikteki yağıştan dolayı olumsuz etkilenirler. Kuraklık tespit edilmesi en zor felaketlerdendir.

Reklam

T.B.M.M”de İklim değişikliği ve kuraklıkla mücadele için bir komisyon kuruldu. “Küresel İklim Değişikliğinin Etkilerinin En Aza İndirilmesi, Kuraklıkla Mücadele Ve Su Kaynaklarının Verimli Kullanılması İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonuna Üye Seçimine Dair Karar” Resmi Gazete’de yayımlandı. Komisyonun başkanlığına AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Veysel Eroğlu, başkanvekilliğine AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan, sözcülüğüne AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, katipliğine MHP İzmir Milletvekili Hasan Kalyoncu, üyeliklerine ise MHP Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, AK Parti Burdur Milletvekili Yasin Uğur, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Fatih Süleyman Denizolgun, HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay, HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz seçildi ve görevlerine başladılar, halk bu komisyondan çok işler bekliyor.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, köylü milletin efendisidir, köylü bahçe eker bostan eker, şehirlinin yiyeceğini kışlık erzakını üretir, sütünü, yoğurdunu, peynirini ve tere yağını üretir. Elleri nasırlıdır, üstü başı tozludur, belki çok meşhur mağazalardan giyinmez ama bizim kahvaltılıklarımızdan tutunda bütün yemekliklerimizi onlar üretir. Yağmur yağmaz ise Hükümetimiz afet ilan edip çiftçileri maddi ve manevi desteklemeli, Sayın Cumhurbaşkanımız çiftçinin yanında olmalı. Çiftçinin arazilerinin, mahsullerinin, yaban hayvanlarının, evcil hayvanların suya ihtiyacı var, yağmur yağmaz ise çiftçinin işi çok zor. Yüce Allah Çiftçinin yardımcısı olsun. Yağmur duasına bütün hemşerilerimizi davet ediyorum özellikle hastalar, çocuklar ve yaşlı büyüklerimizden dua istiyoruz. Haydi çiftçilere dualarımız ile destek olalım, yağmurlar bol mahsulleri bereketli olsun. Amin. Allah’a ısmarladık, hoşça kalın…

Aydın Benli

Siyaset Bilimci Araştırmacı Yazar

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

  1. Yaşar Koçak dedi ki:

    Dualar kabul olsun inşallah