Dolar 15,9510
Euro 16,7717
Altın 931,63
BİST 2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 12°C
Az Bulutlu
Ankara
12°C
Az Bulutlu
Per 18°C
Cum 22°C
Cts 25°C
Paz 19°C

Gözlerden Kalp hastalığı riskine dair ipuçlarını bulma!

Uzman Biyolog İhsan Soytemiz   Türkiye Biyologlar Derneği Yön.Krl.Bşk. - Türkiye Biyolojik Bilimler Akademisi Yürütme Kurulu Üyesi - Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı Koordinatörü
A+
A-
04.09.2021
ABONE OL

Gözlerinizin etrafındaki ve içindeki değişiklikler – bazıları yalnızca özel testlerle görülebilir – kalp hastalığının habercisi olabilir.

Reklam

Gözler ruha olduğu kadar kalbe de bir pencere midir? Yeni içgörüler ve eski gözlemler, cevabın evet olduğunu gösteriyor.

Bulanıklık, karanlık alanlar veya gölgeler gibi ani görme değişiklikleri, beyinde daha ciddi bir inmenin habercisi olabilecek bir göz kan damarında tıkanıklık olabilir. Artan kanıtlar, gözlerdeki küçük kan damarlarına verilen küçük, erken hasarın kardiyovasküler hastalığı öngörebileceğini ima ediyor. Diğer olağandışı göz değişiklikleri, göz çevresindeki küçük, sarımsı şişlikler veya kalp atışı ile genişleyen ve daralan gözbebekleri gibi olası kalp sorunlarının ipuçları olabilir.

* Nabız atan bir göz bebeği ve sızdıran bir kalp kapakçığı mı?

Kalbin aort kapağı sıkıca kapanmadığında (aort yetersizliği adı verilen bir durum), vücuda pompalanmak yerine küçük miktarlarda kan kalbe geri sızar. Semptomlar tipik olarak yorgunluk ve nefes darlığını içerir.

Şiddetli vakalarda, başka bir olası işaret, nadiren belgelenen bir göz fenomenidir: kalp atışıyla eşzamanlı olarak genişleyen ve daralan öğrenciler. Landolfi’nin işareti olarak adlandırılan ilk olarak 1909’da İtalyan doktor Michele Landolfi tarafından tanımlanmıştır.

Normal kalbe sahip kişilerle karşılaştırıldığında, aort yetersizliği olan kişiler geniş bir nabız basıncına sahiptir, bu da kan basıncı okumalarındaki iki sayı (yani sistolik ve diyastolik sayılar) arasında alışılmadık derecede büyük bir fark olduğu anlamına gelir. Öğrenci pulsasyonları bu büyük basınç dalgalanmalarını yansıtır.

*Retina değişiklikleri kalp sağlığını yansıtır

Her biri bir saç telinden daha geniş olmayan bir kan damarı ağı, göz küresinin arkasındaki ışığa duyarlı doku olan retinaya kan sağlar. Harvard’a bağlı Massachusetts Göz ve Kulak hastanesinde retina bozuklukları konusunda uzmanlaşmış göz doktoru Dr. Nimesh Patel, “Vücuttaki atardamarlar gibi, bu küçük damarlar da diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik durumlardan zarar görebilir” diyor.

Zamanla, yüksek kan şekeri (diyabetin ayırt edici özelliği), retinayı besleyen damarların duvarlarının zayıflamasına ve sıvıyı çevreleyen dokuya sızdırmasına neden olur. Diyabetik retinopati adı verilen bu durum ilerleyebilir ve görüşü bozabilecek daha fazla hasara neden olabilir. Kötü kontrol edilen yüksek tansiyon, retina arterlerinin daralmasına veya kırılmasına ve retinaya kanamasına neden olabilir.

Dr. Patel, hem diyabetin hem de yüksek tansiyonun kalp hastalığına iyi bilinen katkıları olmasına rağmen, insanlar yıllardır birinci basamak doktoru görmemişlerse bu koşullara sahip olduklarını bilmeyebilirler, diyor Dr. Patel.

“Bazen hastalar görme sorunları ile gelirler ve bir retina fotoğrafı veya muayenesi retina arterini tıkayan bir plak parçası gösterir” diyor. Retinal arter tıkanıklığı olarak bilinen bu durum, beyinde felç riskinin daha yüksek olduğunu gösterir. Kanı retinadan uzaklaştıran damarlarda da kan pıhtıları oluşabilir. Her iki duruma da – bir retina arteri veya damar tıkanıklığı – göz (oküler) darbeleri denir.

Göz çarpması yaşayan kişiler, karotid arterlerde yağlı plak birikimini kontrol etmek için boyun ultrasonları ve kan pıhtılarını kontrol etmek için kalp de dahil olmak üzere daha fazla teste ihtiyaç duyarlar.

Retina fotoğraflarında görülen daha ince değişiklikler gelecekteki kalp problemlerini önceden haber verebilir. Fotoğrafları makine öğrenimi ile analiz ederek (yaş ve tansiyon gibi sağlık verileriyle birlikte), birkaç araştırmacı ekibi, bir kişinin kalp krizi veya felç riskini tahmin etmek için algoritmalar oluşturdu. Bu noktada, modellerin hala iyileştirilmesi ve doğrulanması gerekiyor. Ancak hem görüntüleme hem de yapay zekadaki ilerlemeler, bu tür testlerin çok uzak olmayan bir gelecekte mevcut olabileceği anlamına geliyor.

*Göz çevresinde sarı şişlikler: Ksantelazmalar

Bazı orta yaşlı ve yaşlı yetişkinler, göz kapaklarının üzerinde veya çevresinde, çoğunlukla burun yakınında yumuşak, sarımsı, kolesterol dolu şişlikler geliştirir (resme bakın). Ksantolazma adı verilen bu küçük büyümeler ağrılı değildir ve görüşü nadiren etkiler. Ancak kandaki yüksek kolesterol, trigliserit veya diğer yağların (lipidlerin)

bir işareti olabilirler.

Kadınlarda erkeklerden biraz daha yaygındırlar. Onlara sahip olan kişiler, lipid testi veya lipid profili olarak da bilinen bir kolesterol testi yaptırmalıdır.

Ksantelazmalar, 190 veya daha yüksek LDL kolesterol düzeylerine neden olabilen ailesel hiperkolesterolemi gibi anormal derecede yüksek kolesterol düzeylerine neden olan genetik bozuklukları olan kişilerde daha yaygındır. (Daha sağlıklı bir LDL 100’ün altındadır.)

LDL’niz yükselirse, düzenli egzersiz ve yüksek lifli, bitki bazlı bir diyet onu düşürmeye yardımcı olabilir. Çoğu insan, ksantolazmanın boyutunu her zaman değil de bazen azaltan statinler gibi kolesterol düşürücü ilaçlara ihtiyaç duyar.

Ksantelazmalı kişilerin yarısı normal lipid seviyelerine sahiptir ve büyümeler sadece kozmetik bir problemdir. Ancak ailesinde erken kalp hastalığı öyküsü olan kişiler, doktorlarının yüksek kardiyovasküler riskin bu olası işareti hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamalıdır.

*Göz bakımı tavsiyesi

Amerikan Oftalmoloji Akademisi şunları önermektedir:

40 ila 64 yaşları arasında sağlıklı olan kişiler, her iki ila dört yılda bir bir göz doktorundan tam bir göz muayenesi yaptırmalıdır.

65 yaşından sonra, her 1-2 yılda bir tam bir göz muayenesi yaptırmalısınız.

Tip 2 diyabetli kişiler tanı anında ve sonrasında yılda bir kez tam bir göz muayenesi yaptırmalıdır.

Kaynak: Harward Medical School

Sorumluluk Reddi:

Okurlarımıza bir hizmet olarak, sitelerimiz arşivlenmiş içerik kitaplığımıza erişim sağlar. Lütfen tüm makalelerdeki son inceleme veya güncelleme tarihini not edin. Bu sitedeki hiçbir içerik, tarihi ne olursa olsun, doktorunuzun veya diğer kalifiye klinisyenlerinizin doğrudan tıbbi tavsiyesinin yerine kullanılmamalıdır.

Uzman Biyolog İhsan Soytemiz Türkiye Biyologlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.