Dolar 16,9943
Euro 17,5092
Altın 983,08
BİST 2.396,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 29°C
Açık
Ankara
29°C
Açık
Çar 30°C
Per 29°C
Cum 30°C
Cts 25°C

Gürer: Üretici doğru desteklenmezse gıda krizi kaçınılmaz olur

Gürer: Üretici doğru desteklenmezse gıda krizi kaçınılmaz olur
A+
A-
4 Nisan 2022 11:04
ABONE OL

CHP Milletvekili Gürer’den tarımsal üretim konusunda önemli uyarı

Gürer: “üretici doğru desteklenmezse
gıda krizi kaçınılmaz olur”

Reklam

Gürer” her yeri ekerek  değil planlı ekimle açık kapanır”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda yerli üretimin artırılması için girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik düzenlemelerin daha etkin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Gürer, aksi halde,ülkemizde daha önce görülmediği kadar gıda krizinin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

GÜRER’DEN SİYASİ İKTİDARA ÖNEMLİ UYARI
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pandemi, kuraklık ve savaş gibi ülkemizde son 2 yılda etkisini artıran olumsuzlukların, tarımı ve tarımsal üretimin önemini bir kez daha gözler önüne serdiğine dikkat çekti. Tarımda yaşanan sorunların ana kaynağının ise 20 yıldır AKP iktidarlarının uyguladığı yanlış tarım politikaları olduğunu belirtti.
TARIMSAL ÜRETİMİN ÖNEMİ YENİ ANLAŞILIYOR
Planlama ve öngörüden uzak, girdi maliyetlerinde artışı seyreden İktidarın adım adım tarımda krizin gelişini seyrettiğini  ve “ithalatla sorunu aşarız“ yanılgısına düştüğünü vurgulayan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bu yılın başından itibaren baş gösteren Rusya –Ukrayna savaşının ithal ürüne bile erişimi zorlaştırdığına dikkat çekti.
AK PARTİ 20 YILDA TARIMI BİTİRME NOKTASINA GETİRDİ
Türkiye’de tarımda uygulanan yanlış politikaların son 20 yıldır tarımsal üretimi ciddi bir şekilde yaraladığına da işaret eden CHP Milletvekili Gürer, “hem yanlış tarım politikaları hem pandemi süreci ve kuraklık hem de savaş gibi olumsuzluklarda yaşanınca yanlış tarım politikaları iyice sırıttı ve süreçte olumsuzlukların  ülkemize yansıması gösterdi ki tarım gerçekten Türkiye için stratejik bir sektör ve bu sektör asla ihmale gelmemeli. AKP iktidarının her alanda olduğu gibi tarım alanında da yarattığı rantsal uygulamalar, ülkemizi tarımsal üretimde tamamen dışa bağımlı hale getirdi. Ülkemizin her köşesinde her türlü ürün yetiştirilebilecek durumdayken ne yazık ki hububat ve baklagil bayta olmak üzere,dışa bağımlı bir tarımsal politika izlenmeye başlandı” diye konuştu.
DIŞA BAĞIMLILIKTAN KURTULMALIYIZ
Tarımsal üretimin yanısıra, başta tohum, gübre,yem ve ilaç olmak üzere pek çok tarımsal girdi de de dışa bağımlı bir ülke haline gelindiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hem tarımsal girdilerde hem de tarımsal üretimde dışa bağımlılıktan bir an önce kurulabileceğimiz uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.
YERLİ ÜRETİCİYE YETERLİ VE ZAMANINDA DESTEK ŞART
Ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından birinin de çok ciddi bir tarımsal üretim planı olduğuna değinen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kendi üreticimize yeterli ve zamanında doğru  destek vermeliyiz. Son  yıllarda olduğu gibi özellikle hububat ve baklagilde, kendi üreticimiz için belirlediğimiz taban fiyatın 2-3 katına yurtdışından ürün ithal edersek, bu alandaki sorunu katlamış oluruz. Ekmeklik Buğdayda 2021 yılında açıklanan ekmeklik buğday için taban fiyat tonu 2250 TL, son bir ayda bir milyon tona yakın buğday ithal ettik .Ton fiyatı ortalama 6500 TL ,Çiftçimize yok, ithal ürüne var. Bu çözüm değil.  O nedenle öncelikle kendi üreticimizi desteklemeliyiz” diye konuştu.
GİRDİ MALİYETLERİ DÜŞÜRÜLMELİ
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başta gübre, tohum ,ilaç, mazot,tarla kirası,Traktör ekipman gideri  olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışa dur denilebilmesi ve bu konuda üreticilerin desteklenmesi için derhal yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini de vurguladı.
GIDA KRİZİ KAPIDA!
Girdi maliyetlerinin düşürülmesine yönelik düzenleme yapılmaması ve üreticilerin yeterli ve zamanında desteklenmemesi durumunda, ülkemizde daha önce görülmediği kadar gıda krizinin yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Nuri ŞAHİN baskenthaber.org nurisahin0638@gmail.com
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.