Dolar 15,9614
Euro 16,7301
Altın 931,24
BİST 2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 12°C
Hafif Yağmurlu
Ankara
12°C
Hafif Yağmurlu
Per 18°C
Cum 22°C
Cts 25°C
Paz 19°C

Hindistan’ın DNA COVID aşısı dünyada bir ilk – daha fazlası geliyor

Hindistan’ın DNA COVID aşısı dünyada bir ilk – daha fazlası geliyor
A+
A-
04.09.2021
ABONE OL

ZyCoV-D aşısı, dünya çapında klinik deneylerden geçen çeşitli hastalıklar için bir DNA aşısı dalgasının habercisidir.

Hindistan, bağışıklık sistemini SARS-CoV-2 virüsüne karşı hazırlamak için dairesel DNA dizileri kullanan yeni bir COVID aşısını onayladı. Araştırmacılar, dünyanın herhangi bir yerinde onay alan insanlar için ilk DNA aşısının haberlerini memnuniyetle karşıladılar ve diğer birçok DNA aşısının çok yakında hazır olabileceğini söylüyorlar.

Reklam

Enjeksiyon yapılmadan cilde uygulanan ZyCoV-D’nin klinik çalışmalarda semptomatik COVID-19’a karşı %67 koruyucu olduğu bulundu ve muhtemelen bu ay Hindistan’da uygulanmaya başlayacak. Araştırmacılar, etkinliği diğer birçok COVID-19 aşısınınkiyle karşılaştırıldığında özellikle yüksek olmasa da, bunun bir DNA aşısı olduğu gerçeğinin önemli olduğunu söylüyor.

Perth’deki Batı Avustralya Üniversitesi’nde pediatrik bir immünolog olan Peter Richmond, DNA aşılarının çalıştığı ve pandemiyi kontrol etmeye yardımcı olabileceği ilkesinin kanıtı olduğunu söylüyor. “Bu, küresel olarak COVID-19’u yenme mücadelesinde gerçekten önemli bir adım, çünkü kullanabileceğimiz başka bir aşı sınıfına sahip olduğumuzu gösteriyor.”

COVID-19’a karşı bir düzineye yakın DNA aşısı dünya çapında klinik deneylerde ve en azından bir o kadarı da daha erken geliştirme aşamalarında. Diğer birçok hastalık için de DNA aşıları geliştirilmektedir.

Hindistan, Sonipat’taki Ashoka Üniversitesi’nden bir virolog olan Shahid Jameel, “DNA aşılarının başarılı olduğu kanıtlanırsa, bu gerçekten aşı biliminin geleceğidir” çünkü üretimleri kolaydır, diyor.

Hızlı izlenen geliştirme

Philadelphia, Pennsylvania’daki Wistar Enstitüsü’ndeki Aşı ve İmmünoterapi Merkezi direktörü David Weiner, COVID-19 ile mücadelenin aciliyetinin, haberci RNA ve DNA aşıları gibi genetik teknolojiyi kullanan aşıların gelişimini hızlandırdığını söylüyor.

RNA aşıları, klinik deneylerde güçlü bağışıklık tepkileri göstermede daha hızlıydı; şimdi dünya çapında yüz milyonlarca insana ulaştırıldılar. Ancak DNA aşılarının bir takım faydaları vardır, çünkü üretilmeleri kolaydır ve bitmiş ürünler, tipik olarak çok düşük sıcaklıklarda saklamayı gerektiren mRNA aşılarından daha stabildir.

ZyCoV-D, merkezi Ahmedabad’da bulunan Hintli ilaç firması Zydus Cadila tarafından geliştirilmiştir. 20 Ağustos’ta Hindistan’ın uyuşturucu düzenleyicisi , 12 yaş ve üstü insanlar için aşıya izin verdi . %67’lik etkinlik rakamı, aşılanan grupta 21 semptomatik COVID-19 vakası ve plasebo alan kişiler arasında 60 vaka görülen 28.000’den fazla katılımcıyı içeren çalışmalardan geldi.

ZyCoV-D, SARS-CoV-2’nin spike proteinini kodlayan, plazmitler olarak bilinen dairesel DNA iplikçikleri ile birlikte geni açmak için bir promotör dizisi içerir. Plazmitler hücre çekirdeğine girdikten sonra, hücrenin ana gövdesine, sitoplazmaya giden ve spike proteinin kendisine çevrilen mRNA’ya dönüştürülürler. Vücudun bağışıklık sistemi daha sonra proteine ​​karşı bir tepki oluşturur ve gelecekteki enfeksiyonları temizleyebilecek özel bağışıklık hücreleri üretir. Plazmitler tipik olarak haftalar veya aylar içinde bozulur, ancak bağışıklık kalır.

Weiner, hem DNA hem de mRNA aşılarının 1990’lardan beri geliştirilmekte olduğunu söylüyor. Jameel, DNA aşılarının zorluğunun, sadece sitoplazmaya ulaşması gereken mRNA aşılarının aksine, hücre çekirdeğine kadar gitmeleri gerektiğini söylüyor. Bu nedenle, uzun bir süre boyunca, DNA aşıları klinik deneylerde güçlü bağışıklık tepkileri oluşturmak için mücadele etti, bu yüzden şimdiye kadar yalnızca atlar gibi hayvanlarda aşı olarak kullanımları onaylandı .

*Enjeksiyonsuz aşı*

Bu sorunu çözmek için ZyCoV-D, derin kas dokusunun aksine derinin altına bırakılır. Derinin altındaki alan, aşı parçacıkları gibi yabancı cisimleri silip süpüren ve onları işleyen bağışıklık hücreleri açısından zengindir. Jameel, “Bu, DNA’yı kastan çok daha verimli bir şekilde yakalamaya yardımcı olur” diyor. Alışılmadık bir şekilde aşı, deriye bastırılan ve yüzeyi delen ve bir enjeksiyondan daha az ağrılı olan ince, yüksek basınçlı bir sıvı akışı oluşturan iğnesiz bir cihaz kullanılarak verilir.

Ancak, önceki DNA aşılarından daha güçlü olmasına rağmen, ZyCoV-D, ilk etkinliğini elde etmek için en az üç doz gerektirir. Jameel, bunun mevcut pandemi sırasında aşı uygulamasının lojistik zorluğuna katkıda bulunmasının muhtemel olduğunu söylüyor.

Jameel, ZyCoV-D’nin etkinliğinin bazı mRNA aşıları tarafından elde edilen %90’dan daha düşük veya daha yüksek gibi görünse de, rakamların karşılaştırılabilir olmadığını söylüyor. Bu yılın başlarında Hindistan’daki ZyCoV-D denemeleri, SARS-CoV-2’nin Delta varyantı dolaşımdaki baskın varyant iken, daha önceki mRNA aşısı denemeleri ise daha az bulaşıcı varyantlar dolaşımdayken gerçekleştirilmişti. “Etkinlik esasen Delta varyantına karşı, bu yüzden bu oldukça iyi” diyor.

Bazı araştırmacılar, onay sürecinde şeffaflık eksikliğini eleştirdiler, çünkü henüz son aşama deneme sonuçları yayınlanmadı. Zydus Cadila, denemenin halen devam ettiğini ve kısa süre içinde tam analizin yayınlanması için sunacağını söyledi. Şirket, ilk dozların Eylül ayında Hindistan’da uygulanmaya başlayacağını ve gelecek yılın başlarında 50 milyona kadar doz üretmeyi planladığını söyledi.

aşı boru hattı

Çeşitli antijenler ve dağıtım mekanizmaları kullanılarak COVID-19’a karşı birkaç başka DNA aşısı geliştirilmektedir (bkz. ‘Klinik deneylerdeki DNA aşıları’). İki tanesi son aşama denemelerine girdi: biri Osaka merkezli Japon şirketi AnGes tarafından; Weiner’in geliştirmesine yardım ettiği diğeri ise Pensilvanya’daki Plymouth Meeting’de Inovio Pharmaceuticals tarafından yapıldı. Inovio deri altına enjekte edilir ve hücrelerde aşının geçebileceği gözenekler oluşturmak için cilde kısa elektrik darbeleriyle vuran bir cihaz kullanır.

COVID-19 için yarım düzineden fazla DNA aşısı, Güney Koreli biyoteknoloji şirketi GeneOne Life Science tarafından Seul’de ve Richmond’un dahil olduğu, Bangkok’ta Tayland firması BioNet tarafından geliştirilen de dahil olmak üzere erken aşamada deneme aşamasındadır. Bu aşı, Avustralya’da bir faz I denemesinden geçiyor.

Ancak Richmond, hamilelik sırasında bebeklere geçebilen sitomegalovirüsten solunum sinsityal virüsüne kadar şu anda aşısı olmayan hastalıkları hedef alan çok daha fazla DNA aşısının ortaya çıkmasını bekliyor. DNA aşıları ayrıca grip, insan papilloma virüsü, HIV ve Zika için denenmekte veya geliştirilmektedir.

DNA aşıları birçok bilgiyi depolayabilir, bu da büyük, karmaşık proteinleri ve hatta çoklu proteinleri kodlayabildikleri anlamına gelir. Weiner, kanser önleyici aşılar olarak onlara umut verdiğini söylüyor, kendi araştırmasında araştırdığı bir olasılık.

“Genetik teknolojiler için çok heyecan verici bir zaman. Sonunda neler yapabileceklerini gösterme şansı buldular” diyor.

KLINIK DENEYLERDE DNA AŞILARI

COVID-19’a karşı birçok DNA aşısı şu anda dünya çapında klinik denemelerden geçmektedir.

Bunlar:

ZyCoV-D

Zydus Cadilla

Hindistan

Deri

Acil kullanım için onaylandı

INO-4800

Inovio ve ortakları

Amerika Birleşik Devletleri

Deri

Faz II/III

AG0302-COVID19

AnGes, Osaka Üniversitesi, Takara Bio

Japonya

Kas

Faz II/III

GX-19N

jeneksin

Güney Kore

Kas

Aşama I/II

GLS-5310

GeneOne Yaşam Bilimi

Güney Kore

Deri

Aşama I/II

COVID-eVax

Takis, Rottapharm Biotech

İtalya

Kas

Aşama I/II

AG0301-COVID19

AnGes, OSaka Üniversitesi, Takara Bio

Japonya

Kas

Aşama I/II

Covigenix VAX-001

Entos İlaç

Kanada

Kas

Aşama I

CORVax12

OncoSec, Providence Kanser Enstitüsü

Amerika Birleşik Devletleri

Deri

Aşama I

bacTRL-Spike

simvivo

Kanada

Oral

Aşama I

COVİJEN

BioNet, Technovalia, Sidney Üniversitesi

Tayland, Avustralya

Cilt veya kas

Aşama I

Kaynak: Dünya Sağlık Örgütü. COVID-19 Aşı Takibi ve Peyzaj (WHO, 2021).

Uzman Biyolog İhsan Soytemiz   Türkiye Biyologlar Derneği Yön.Krl.Bşk. - Türkiye Biyolojik Bilimler Akademisi Yürütme Kurulu Üyesi - Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı Koordinatörü
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.