Dolar 15,6256
Euro 16,3655
Altın 916,56
BİST 2.390,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 25°C
Parçalı Bulutlu
Ankara
25°C
Parçalı Bulutlu
Çar 10°C
Per 14°C
Cum 19°C
Cts 21°C

Türk Bilim Adamlarının Başarısı , Etkin Arı Probiyotiği

Uzman Biyolog İhsan Soytemiz   Türkiye Biyologlar Derneği Yön.Krl.Bşk. - Türkiye Biyolojik Bilimler Akademisi Yürütme Kurulu Üyesi - Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı Koordinatörü
A+
A-
22.04.2021
ABONE OL

Gezegenimizdeki diğer birçok canlı gibi arıların da kendi mikropları vardır ve bünyelerinde bulunurlar. Bu mikroplar, arıların çevrelerinde meydana gelen çok çalkantılı değişikliklere dayanmalarına yardımcı olur. Mikropları ve arıları ayrı varlıklar olarak değil, tek bir süper organizma olarak düşünmeliyiz.
Arıların zararlılarla ve hastalıklarla savaşmak için kendi doğal mekanizmaları vardır, ancak günümüzde arının çevresi arıların uyum sağlayabileceğinden daha hızlı değişmektedir. Pestisitler, iklim değişikliği, hava kirliliği arıların hayatını her zamankinden daha kısa ve zorlaştırmaktadır. Modern arıcılık da çok zahmetlidir. Arılarımızın gerçek ihtiyaçlarını göz ardı ederek, olabildiğince çok arı ürünü kullanıyoruz.
Bu şartlar altında arıların propolis, apitoksin, hijyenik davranışları ve diğer koruyucu mekanizmaları yeterli değildir ve arılara yardım etmeliyiz.
ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ “kötü” mikropların hayatta kalmasını neredeyse imkansız kılar, sadece ortamda değil arıların içinde de. ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ‘nin bu hedeflere ulaşmak için kullandığı mekanizmalar şunlardır:
1. “Doğrudan” eylem şekli – rekabetçi mekanizma ve farklı patojenleri etkileyen biyoaktif moleküller.
2. Arıların bağışıklığını geniş ölçüde etkileyerek “dolaylı” etki şekli, direnç ve genel enerji durumu.
ARICA BIOTECHNOLOGY ayrıca arıların farklı besinleri ve toksinleri işlemesine yardımcı oluyor. ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ, arı enzimlerinin besinleri sindirmesine ve fermente etmesine yardımcı oluyor. ARICA BIOTECHNOLOGY metabolitleri, sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar birçok düzeyde arıların hücre fonksiyonlarını iyileştirmektedir.
ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ, tüm doğal organik bileşiklerin bileşiminden dolayı arılar için tamamen güvenlidir. % 100 ila % 1 arasındaki farklı konsantrasyonlar hiçbir yan etki göstermedi ve ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ konsantre veya suyla herhangi bir seyreltme halinde güvenle kullanabilirsiniz.
Pratik kullanım için önerilen konsantrasyonlar en uygun maliyetli olacak şekilde hesaplanır.
ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ KULLANIMINI TAVSİYE EDİYORUZ:
1. Püskürterek
2. İçme suyuna katarak
3. Şeker şurubuna katarak
4. Arı keklerine katarak
6. Alet hijyeni için

1. Arılarınızı sakinleştirmek için duman (Körük ile fümigasyon) yerine, arılıkta her çalıştığınızda ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ solüsyonu püskürtmek daha iyidir. Bu şekilde aynı anda iki hedefe ulaşırsınız
a. Arılarınızı yan etkiler olmadan doğal bir şekilde yatıştırırsınız.
b. Arı kovanlarınıza iyi mikroplar yayayarsınız.
Püskürtme için çalışma solüsyonu suda % 6 ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ olmalıdır (* su klorsuz olmalıdır, musluk suyu kullanılıyorsa en az 24 saat açık bir kapta bırakın). Gerekirse, daha yüksek ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ yüzdesini özgürce kullanabilirsiniz, özellikle hastalık ortaya çıktığında ilk tedavide mantıklıdır.
Arı kovanının tamamına içeriye püskürtün, arıların üzerine serbestçe püskürtün. Açık kuluçka üzerine püskürtme yaparken lütfen 30 cm’den daha uzak mesafeden püskürtün ve serpmeyi mümkün olan en küçük damlalara ayarlayın çünkü kuluçka sıcaklığının sabit olması gerekir.
Öncelikle kovanın uçuş tahtalarını serpmelisiniz çünkü en “yoğun trafiğe” sahip kısımdır.
Sabit arıcılık yapıyorsanız, en azından arı kovanının tamamına (arı bahçesine yani kovanların etrafına ) sezon başında ve sezon sonunda olmak üzere yılda iki kez en azından ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ püskürtmek en iyisidir.
2. Kullandığınız suluğunuzun türü ne olursa olsun, ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ‘nin % 3 -4’üne kadar sezon boyunca suya koyabilirsiniz.
Bu şekilde arılarınız için iyi su kalitesi sağlarsınız.
3. Şeker şurubuna ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ni % 3 oranında koyun. Bu şekilde şurup pH’sı balın pH’ına çok benzer. Aynı zamanda uyarıcı ve lezzetlidir. Hastalık durumunda % 6’e çıkın. ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ‘nin % 6’inden fazlası şurubun tadını değiştirebilir ve arılar onu almayı bırakabilir.
ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ, arıların şeker şurubunu daha az enerji tüketimiyle sindirmesine ve arıların enzim sistemini korumasına yardımcı olacaktır. Ayrıca ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ, yüksek şekerle beslendiğinde ortaya çıkan oksidatif stresi azaltacaktır.
ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ normal ve ters şeker şurubunda kullanılabilir.
4. Arı Kekinde ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ % 3 koyun. Bu, arı keki kalitesini arttıracak ve arıların sağlığını iyileştirecektir.
* 3. ve 4. noktalarla ilgili olarak, lütfen ortamın sıcaklığını 38 ° C’nin altında tutun (en iyisi 30 civarında) ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ karıştırın. Daha yüksek sıcaklıklar, ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ‘nin etkinliğini önemli ölçüde azaltabilir.
5. Arı kovanlarıyla çalışırken hijyen çok önemlidir, her kovanda çalıştıktan sonra aletlerinizi sterilize etmek için ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ % 12 solüsyon (suda bekletme veya püskürtme) kullanın. Bu, kötü mikroplar kontak transferi olasılığını önemli ölçüde azaltacaktır.
ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ İLE, bir arılıktaki sorunların çoğu için eksiksiz çözüm sunduğunu özgürce söyleyebiliriz.
Etkileyen:
* Sağlık durumu
* Bağışıklık
* Arı kovanı ve arı içi mikrobiyal ortam sindirim sistemi.
* Arıların verimliliği ve arı ürünlerinin kalitesi
Arıcıların tanıklığı ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ‘nin arı kolonilerinin farklı hastalıkları ve koşulları üzerindeki etkisini uzun bir süre boyunca bildirmiştir. Varroa akarını yalnızca ARILAR İÇİN ARICALABS ETKİN ARI PROBİYOTİK uygulayarak tam olarak kontrol edemedik. ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ önleyici kullanımı ile arı kovanınızda mantar, bakteri ve viral hastalıkların oluşumunu çok önemli ölçüde azaltacaksınız.
Chalkbrood hastalığına Ascosphaera apis mantarı neden olur. Mantar, bakıcı arılar tarafından beslendiklerinde bal arısı larvaları tarafından yutulan sporlar üretir. Sporlar bal arısının bağırsağında filizlenir ve nihayetinde larvaların açlıktan ölmesine neden olur.
Deneyimlerimize göre api-teknik protokol karşılanırsa, ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ile muamele edilmiş kovanlar’da Chalkbrood oluşmaz. ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ile püskürtme, bir bu mantar hastalığına karşı yüksek koruma yüzdesi sağlar.
Hastalık ortaya çıkarsa tedavi protokolü:
% 6 Şeker şurubu ve % 6 su solüsyonu kullanın (2 haftalık periyotta 6 tedavi). 2-3 günde bir 600 ml şeker şurubunu besleyiciye koyun. Aynı anda püskürtün (ilk kez püskürtme yaptığınızda, klinik belirtilerin yoğunluğuna bağlı olarak ARILAR İÇİN daha yüksek konsantrasyonlarda ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ kullanabilirsiniz). İlk ilaçlama her bir çerçeveye püskürtülerek yapılmalıdır, diğer 4 tanesi ise sadece çerçeve aralarına iyi bir şekilde püskürtülerek yapılabilir. Püskürtme solüsyonuna 2-3 kaşık şeker ekleyin.
* Arıcılara, arı kovanlarını yerden en az 55 cm yukarıda tutmalarını ve altındaki zeminin çimen veya çimlerden arındırılmış olması gerektiğini söyleyin.

Reklam

Nosema, son zamanlarda esas olarak bal arılarını etkileyen bir mantar olarak yeniden sınıflandırılan küçük, tek hücreli bir parazit olan mikrosporidiyendir (Nosema apis ve Nosema cerana). Yetişkin bal arısının en sık görülen ve en yaygın hastalığı olan nosemoza neden olur. Nosema’nın hareketsiz evresi, aşırı sıcaklıklara ve dehidrasyona dirençli, kirlenmiş tarağı dondurarak öldürülemeyen uzun ömürlü bir spordur.
Deneyimlerimize göre, Nosemosis % 85’in üzerinde önlenebilir
Şeker şurubuna ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ekleyerek ve özellikle yaz sonunda ilaçlayarak vakaların karasal iklime sahip, mevsim değişimli alanlar). Nosemoz oluşumu ile diyette aşırı şeker kullanımı arasında bir bağlantı vardır. Şurup ve şekerlere ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ eklenerek bu problem düşük seviyede tutulabilir.
Nosemosis kışın sonlarında / ilkbaharın başlarında ortaya çıkarsa, arılara yaklaşık% 20 ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ içeren şurup dikkatlice püskürtülmelidir, ancak yalnızca ılık güneşli bir günde.
Burunoz ve diğer birçok arı hastalığı, arıların orta bağırsağından arılara girmektedir. İşlevi nedeniyle organizmanın zayıf noktası burasıdır. Hipotezimiz, ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ‘nin orta bağırsağın bütünlüğü için en büyük öneme sahip olan peritrofik zarın oluşumunu destekleyerek orta bağırsağın işlevini arttırmasıdır. Umarız gelecekteki çalışmalar bunu doğrulayacaktır.
Amerikan yavru çürüklüğü (AFB), ölümcül bir arı kuluçka hastalığı olarak kabul edilir. Spor oluşturan bakteri Paenibacillus larvae ssp. Larvalar (daha önce Bacillus larvaları olarak sınıflandırılır) oldukça bulaşıcı bir arı hastalığıdır. Arı kuluçka hastalıkları içinde en yaygın ve yıkıcı olanıdır.
Deneyimlerimize göre ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ, AFL’yi önlemede çok etkilidir. Arı kovanları arasındaki mesafenin bazen 99 metreden az olmasına bakılmaksızın, yakındaki arı kovanlarında meydana gelen ancak ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ile tedavi edilenlerde olmayan çok sayıda AFL vakası var. Bizim deneyimlerimizden, AFL konsantre ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ile veya % 55’den fazla su solüsyonu ile tedavi edildiğinde en az 3 kez (her 1-2 günde bir) hastalık belirtilerinin durması ve AFL’nin uzun süre kontrol altında tutulmasıdır. ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ düzenli olarak uygulandığı için (her muayenede ve kovan ile çalışıldığında).
Avrupa yavru çürüklüğü (EFB), Melissococcus plutonius’tan kaynaklanır ve dünya çapında bal arılarında yayılır ve ciddi yavru kaybı ve koloni çökmesine neden olur. Örneğin, İsviçre ve Büyük Britanya’da EFB, uygulanan sıhhi önlemlerin başarısızlığı nedeniyle büyük sorunlar ortaya çıkarmış, bu da M. plutonius’un yayılması sorununu çözme zorunluluğuna yol açmıştır. AFL’den çok daha az ölümcüldür.
ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ile muamele edilmiş arı kolonileri EFL’den neredeyse tamamen korunmaktadır ve deneyimlerimize göre, EFL oluşumu kolaylıkla önlenebilir, ancak aynı zamanda tedavi edilebilir. Sadece mikrobiyal etkileşim nedeniyle değil, aynı zamanda EFL’nin büyük ölçüde farklı stres faktörleri tarafından desteklenmesi ve ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ‘nin stresörlerin etkisini azalttığı kanıtlanmıştır.
Apis mellifera’nın en zorlu bir paraziti olan Varroa Destructor (yıkıcı), arıcılık için en büyük tehdidi oluşturmaktadır. Yetersiz kontrol programının olmaması nedeniyle, istila edilmiş arı kolonileri 2-3 yıllık bir süre içinde çöker. Akar, ilişkili arı virüsleriyle birlikte, arı kolonilerinin kış aylarında meydana gelen kayıplarının ana nedenlerinden biridir ve arıcılığa yönelik olası en büyük doğrudan tehdittir.
Deneyimlerimize göre, ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ, ticari ürünlerle Varroa’nın standart tedavisine mükemmel bir ektir.
İki yıllık bir sürenin ardından, ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ile muamele edilmiş koloniler, Varroa istilasında % 41-59 azalma gösterir.
ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ‘nin Varroa üzerindeki doğrudan etkisi şu anda tatmin edici önemli bir seviyede değil. Ancak Varroa’ya karşı güçlü etkiye sahip olacak ARICA BIOTECHNOLOGY ürünleri geliştirmeyi umuyoruz ve üzerinde çalışıyoruz.
Hipotezimiz, etkin arı probiyotiği’nin yağlı protein dokusu oluşumunu destekleyerek Varroa / Virüs bulaşmış arıların hayatta kalmasına yardımcı olduğu ve böylece arının bağışıklık sisteminin bağışıklığına ve işlevine yardımcı olduğu yönündedir.
Deneyimlerimize göre ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ, genel olarak arıların hijyenik davranışını geliştiriyor. ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ile muamele edilmiş koloniler, kuluçka temizliğinde daha aktiftir (örn. Chalkbrood vakalarında). Bu gerçek Varroa vakalarında da çok önemlidir.
Bir arı kovanı üzerinde her çalıştığımızda arıları püskürtmek için ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ çözümünü kullanmak en iyisidir, böylece arı mikrobiyomunu ve arı kovanındaki iyi mikropları tam olarak destekler.
Yılda en az iki kez, Bahar ve Sonbahar sonlarında, arı kovanının zeminine % 3-6 ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ püskürtmeliyiz.
İlkbaharda ve yaz sonunda (karasal iklimde), şurup içinde, koloni başına en az 2-3 kez 600 ml olmak üzere, ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ % 3 oranında ekleyerek dağıtın.
Hastalıkla ilgili her şüphe veya klinik belirtilerin ortaya çıkması durumunda , ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ ni derhal kullanın.
Arıları farklı bir yere her götürdüğünüzde sıvı arı yemi içinde ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ vererek stresi azaltmalıyız. Bu şekilde sadece stresi azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda arıları o yeri maksimum düzeyde kullanmaları için teşvik ediyoruz. O yerde pestisit varlığından her şüphelendiğimizde az miktarda ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ içeren besleme sıvı arı yemi verilmelidir.
Karasal iklimde ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ uygulaması en çok kış arılarının oluştuğu dönemde önemlidir. Her yeni sezon bu dönemde başlar ve iyi bir kışlama mükemmel bir sezonun temelidir. Varsayımsal olarak ARICA ETKİN ARI PROBİYOTİĞİ, yağlı protein dokusu oluşumunu etkiler ve oksidatif stresi azaltır, böylece arıların kışın sağlıklı bir şekilde hayatta kalmasına yardımcı olur.

Uzman Biyolog İhsan SOYTEMİZ
Türkiye Biyologlar Derneği Genel Başkanı
Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı ve Platformu Koordinatörü.
ODTÜ Mezunları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
İhsan.soytemiz@gmail.com

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.