Dolar 15,9344
Euro 16,7135
Altın 930,36
BİST 2.393,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 12°C
Az Bulutlu
Ankara
12°C
Az Bulutlu
Per 18°C
Cum 22°C
Cts 25°C
Paz 19°C

Uysal, Milletin meclisidir bu meclis; sahibi millettir

Uysal, Milletin meclisidir bu meclis; sahibi millettir
A+
A-
23.04.2021
ABONE OL

Saygıdeğer Genel kurul ve televizyonları başlarında bizleri izleyen aziz milletim, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Kuruluşun, kurtuluşun, egemenliğin ve tüm farklılıkları reddedip “bir” olmayı başarmış bir milletin “bütünlük” sembolü olan Büyük Meclisimizin açılışının 101. Yıldönümünde bu çatı altında olmanın, Yüce Meclisimizin Millet adına bir üyesi olmanın ve böyle bir günde milletimize hitap etmenin gururunu bir kez daha yaşıyorum.

Reklam

Vesilesiyle burada olma imkanını, kendilerine vekalet etme vakarını bizlere veren Aziz Milletime de şükranlarımı ifade ederek sözlerime başlamak istiyorum.

Değerli Genel Kurul;

“Türkiye Büyük Millet Meclisi” ne anımsatıyor size?

Herkes için farklı ancak kuşkusuz güzide anlamlar barındıran bir açıklaması olacaktır. Ve fakat özünü bilmek bugün yaşadığımız sorunların çözümünü görmek açısından da son derece önemlidir.

Büyük bir Milletin meclisidir bu meclis.

Büyüklüğü tarihin sayfalarına, tarihe nakşolmuş, menkıbelere konu olmuş bir büyüklük.

Öyle ki bu Aziz Milleti düşman addedenlerin dahi kabul ettiği, karşısında saygı ile eğildiği bir büyüklük.

Milletin meclisidir bu meclis. Milletin, eksik de olsa, aksak da olsa temsilcilerini gönderdiği, kendisi adına ve lehine, memleket faydasına işlerin yapılması için yetkilendirdiği isimlerin “vekil” sıfatı ile vazife ifa ettiği, en azından etmesi gerektiği, vekalet verenlerin rızasının asil kabul edildiği, milletin her bir kesiminin iradesinin yansıdığı, en azından yansıması gerektiği bir meclis.

Milletin meclisidir; top yekün bir milletin en yüce teşekkülüdür. Bu ciddiyetle görevini yapması gerekir.

Milletin meclisidir; milletin aleyhine hiçbir iş ya da işlemin teklif dahi edilmemesi gerekir.

Milletin meclisidir; onun, bunun, şunun meclisi değil. Yani bu çatı altında hiç kimseye, hiçbir zümreye, hiçbir mahfile değil, her bir ferdinin eşit ve hür olduğu kabul edilerek doğrudan milletin kendisine çalışılır.

Milletin meclisidir bu meclis; sahibi millettir.

Millet daim, burada oturanlar fanidir.

Büyüktür bu meclis; büyüklüğü fiziksel sınırlarla ölçülmez. Tavan yüksekliği değildir ya da çalışan sayısı. Sahip olduğu bütçe, buradaki sandalye sayısı, seçim bölgeleri değildir büyüklüğünü belirleyen.

Büyüktür; kuruluşundan kısa süre sonra sadece yedi düvele yoklukla karşı gelmiş ve zafere erişmiş bir temsiliyeti barındırdığı için değil, sonrasında defalarca maruz kaldığı hukuk dışı, demokrasi dışı müdahalelerden alnının akıyla çıkmasını bildiği, yeniden hüviyetine eriştiği için.

Büyüktür; büyük Milletimizin temsili gibi ulvi bir vazifeye namzet olduğu için…

Büyüktür; mazlum coğrafyalarda, zulme direnenlere, soydaşlarımıza, kardeşlerimize başarısı ile emsal olduğu için.

Ama asıl neden büyüktür biliyor musunuz bu kıymetli üyeler;

Çünkü bu meclis, milletin temsili noktasında en yetkili merci olmak için, millet adına en ali kararları vermesi için, üzerinde başka hiç biz sözün, sesin olmaması için, milletin hakimiyeti için teşekkül etmiştir.

Bu Yüce meclisin “büyük” sıfatı milletimizin hiçbir esareti, sultayı, baskıyı kabul etmediği, etmeyeceği gerçeğinden, kendi kararlarını vermeye mahir olduğu kabulünden ötürüdür.

Bizler için bu manada büyüktür.

Asildir, asıldır, tektir.

Aziz Atatürk 22 Nisan günü açılışı müjdeleyen genelgesinde bunu şu sözlerle izah eder;

“… bütün mülki ve askeri makamların amiri, bütün milletin mercii belirtilen meclis olacağı, tamimen arzolunur.”

Özetle bu yüce makamın üzerinde hiçbir mülki, askeri ya da siyasi makam yoktur!

Kıymetli Genel Kurul;

Kuruluşundan hemen sonra milletimizin bu gün için veciz bir yakıştırması olmuştur; “milletin saltanat günü” demiştir Aziz Milletimiz.

Bu günü bizlere en güzel biçimde izah eden şu sözleri sahiplendiğini ispat edercesine; hakimiyeti milliye, istiklali tamme

Konuşmamın özünde bahsini ettiğim tam da budur işte; bu meclis milletin saltanatıdır. Milletin payitahtıdır.

Üzerinde bugüne dek hiçbir güç bulunmamıştır.

Bugün yaşadıklarımız ise elbette geçicidir.

Milletimiz bu tahta yeniden kurulacaktır.

Türk Milleti’nin egemenlik hakkı başta olmak üzere tüm meselelerinin çözüm kalpgahı Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir

Milletimizin iradesi bugün ruhuna tezat biçimde sağlıklı olarak Meclis’e yansımamaktadır.

Milletin vekillerinin hür olduğu, akıl ve vicdanlarının üzerinden hiçbir gölge ve etkinin olmadığı, siyasi partiler ve seçim sisteminde örülmüş yapısal engeller dolayısıyla sistematik hata veren mekanizmayı düzeltmediği müddetçe küçük sorunlarımız büyüyecek, büyük sorunlarımız kronikleşecektir.

Demokrasilerin yegane güç kaynağı Millettir, hesap verilecek yegane yer Türk Milleti’dir!

Bu düşüncelerle ve “hayır sözler” ile Milletimizin saltanat günü olan 23 Nisan’ı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıldönümünü kutluyor, büyük bir ferasetle bu büyüklüğün sahibi çocuklarımıza bu günü armağan eden, onlar için bir bayram günü ihdas eden Cumhuriyetimizin Kurucusu, bu Büyük Meclisin ilk başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü, elbette kendisi ile birlikte 101 yıl evvel cesaret ve gayretle bu ruhu meydana getiren temsil heyetinin kıymetli üyelerini de rahmet ve minnetle anıyor, milletimizi tebrik ediyorum.

Nuri ŞAHİN   baskenthaber.org nurisahin0638@gmail.com
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.